eReport.sk
Trump je prvým exprezidentom obvineným z trestného činu
Trump je prvým exprezidentom obvineným z trestného činu Foto: tasr/ap

Trump popiera vinu ohľadom tajných dokumentov! Ale vraj ich schovával v kúpeľni, spálni či tanečnej sále

Bývalý americký prezident Donald Trump odmietol v utorok na súde v Miami svoju vinu vo všetkých 37 bodoch obžaloby týkajúcich sa držania tajných vládnych dokumentov po skončení prezidentského mandátu v jeho vile Mar-a-Lago na Floride. TASR o tom informuje na základe správy stanice BBC, ktorá dodáva, že takýto krok sa od Trumpa očakával.

„Vinu určite odmietame,“ povedal Trumpov právny zástupca Todd Blanche sudcovi Jonathanovi Goodmanovi. Trumpovi umožnili po pojednávaní zo súdu odísť bez toho, aby boli stanovené podmienky jeho prepustenia na kauciu. Podľa žalobcov totiž v prípade exprezidenta nehrozí, že by mohol utiecť.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

  1. Poľnohospodárska katastrofa.
  2. Bujaré oslavy

Prvý obvinený prezident

Trump je prvým americkým prezidentom čeliacim obvineniam z federálnych zločinov. Pred súd v Miami predstúpil deň pred svojimi 77. narodeninami. Obvinili ho z nezákonného nakladania s utajovanými informáciami, marenia spravodlivosti a krivého svedectva.

Prípad sa týka dokumentov, ktoré si podľa vyšetrovateľov neoprávnene vzal pri odchode z Bieleho domu v januári 2021. Federálni vyšetrovatelia z jeho floridskej rezidencie Mar-a-Lago odniesli pred rokom 13.000 dokumentov. Sto z nich malo označenie tajné. Ako uvádza obžaloba, obsahovali citlivé vojenské informácie. Trump tiež údajne ukázal nepovolanej osobe dokument ministerstva obrany popisujúci „plán útoku“ v inom štáte.

Utajované dokumenty mal podľa obvinení uložené v kúpeľni, tanečnej sále, sklade, kancelárii, spálni. Boli aj v priestoroch, kde sa konali verejné podujatia.

Biden si drží odstup

Obvinený je aj jeho spolupracovník Walt Nauta. Aj ten v utorok na súde svoju vinu odmietol.

Trump je favoritom na získanie nominácie Republikánskej strany v budúcoročných prezidentských voľbách. Trump a jeho spojenci preto vyšetrovanie označili za politickú odplatu demokratického prezidenta Joea Bidena, ten si však od prípadu drží odstup.

Súdny proces nebude Trumpovi brániť v kampani ani výkone prezidentskej funkcie, ak by ho v novembri 2024 znovu zvolili. Podľa právnych expertov by sa mu nedalo zabrániť v zložení prezidentskej prísahy, ani ak by mu súd udelil väzenský trest.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Trump popiera vinu ohľadom tajných dokumentov! Ale vraj ich schovával v kúpeľni, spálni či tanečnej sále

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie