eReport.sk
Ruský prezident Vladimir Putin. Foto: tasr

Putin pohrozil, že Rusko odstúpi od obilnej dohody. Lode vraj ohrozujú drony


Ruský prezident Vladimir Putin v utorok vyhlásil, že Rusko zvažuje odstúpiť od prelomovej dohody o dodávkach obilia z Ukrajiny, ktorá umožňuje, aby sa obilie z tejto vojnou zasiahnutej krajiny dostalo na svetový trh.

Podľa agentúry AFP a britskej stanice BBC Putin dodal, že Rusko sa chce z tejto dohody „vyvliecť“, A to najmä pre to, že námorné koridory, ktoré majú slúžiť na bezpečnú plavbu lodí s obilím, „nepriateľ neustále využíva na vypúšťanie námorných dronov“.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Mimoriadne šokujúce vyhlásenie
  2. Na snímke rakety, ktoré odpaľuje ruská armáda z ruskej Belgorodskej oblasti v Charkave na severovýchode Ukrajiny v nedeľu 4. júna 2023. FOTO TASR/AP
  3. Ruské ministerstvo obrany v utorok oznámilo, že nad Baltským morom cvičia jeho taktické stíhačky

Obilie nejde chudobným

Putin dodal, že do Moskvy čoskoro prídu africkí lídri, ktorým sľúbil, že im „poskytne obilie zadarmo, ktoré sa do ich krajín (teraz) nedostáva“.

Vo svojom vyjadrení pred novinármi a blogermi Putin zopakoval tvrdenie Ruska, že viac ako 40 percent ukrajinského obilia sa nepredáva do najchudobnejších krajín, ale „do krajín Európskej únie, ktoré sú pomerne prosperujúce“ a ktoré sú teraz údajne hlavnými príjemcami ukrajinského obilia, ktoré je lacnejšie.

Opäť hrozí katastrofa?

Podľa Putina je obilie hlavným zdrojom devízových príjmov Ukrajiny. Na vysvetlenie poznamenal, že na Ukrajine sa zastavila výroba v mnohých sektoroch, „pretože tam nie je elektrina“. Pripomenul, že Ukrajina vyrábala poľnohospodárske produkty i hutnícke výrobky. Dodal, že stavba lodí a výroba lietadiel a motorov „sa tiež zrútila“.        

Dohoda o dodávkach obilia bola uzavretá v júli roku 2022. Teda po tom, ako sa ukázalo, že blokáda ukrajinských prístavov ruskou armádou sa môže pre svet skončiť potravinovou katastrofou. Ukrajina je totiž jedným z najväčších svetových dodávateľov obilných produktov.

Putin sa sťažuje na nesplnené podmienky

Implementáciu tzv. obilnej dohody sprevádzajú problémy. Ale Rusko v máji opäť súhlasilo s predĺžením jej platnosti o ďalších 60 dní. Predostrelo však niekoľko podmienok týkajúcich sa jeho vlastného poľnohospodárskeho vývozu, najmä hnojív, ozrejmila BBC.

Hoci sa na ruský poľnohospodársky vývoz nevzťahujú medzinárodné sankcie zavedené po ruskej invázii na Ukrajinu, Moskva tvrdí, že platobné, prepravné a poistné obmedzenia jej výrazne sťažujú dodávky do zahraničia. Putin vyhlásil, že západné krajiny opäť raz Rusko oklamali. Nesplnili totiž jeho požiadavky v rámci obilnej dohody.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Putin pohrozil, že Rusko odstúpi od obilnej dohody. Lode vraj ohrozujú drony

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne