eReport.sk
Subjekt Gulliver_ Robert Tappert

Trnavské divadlo Jána Palárika otvorilo jubilejnú sezónu! Čo Vás v nej čaká?

Táto sezóna bude pre trnavské divadlo naozaj výnimočná – bude totiž jubilejná 50. Na divákov čakajú štyri nové inscenácie, to najlepšie z uplynulých ročníkov, rôzne podujatia aj krst knihy. Na čo sa môžete tešiť?

S významným jubileom trnavského divadla bude prepojená celá nasledujúca sezóna. „Keďže oslavujeme 50. sezónu, snažili sme sa poukázať na výnimočnosť divadla ako centra kultúrneho života v Trnavskom kraji. Výber titulov je priesečníkom minulosti, prítomnosti i budúcnosti,“ povedala Lucia Mihálová, umelecká šéfka divadla.

Filip a iné

Prvá z plánovaných premiér, Filip, ktorú divadlo na svojom javisku uvedie tento rok bude venovaná osobnosti Jara Filipa. Autorská inscenácia je zložená z autentických spomienok, dokumentov, rozhovorov a korešpondencií, ktoré do divadelnej hry zložil dramatik a dramaturg Miro Dacho. Režisérom inscenácie je Ján Luterán. No a kde je príbeh o hudobníkovi, nebude chýbať ani živá hudba, ktorej sa zhostia herci priamo na javisku. „K odkazu bývalého Divadla pre deti a mládež sa hlásime prostredníctvom rozprávky Princ Bajaja, ktorú u nás bude režírovať trnavský rodák a renomovaný režisér Kamil Žižka,“ povedala Lucia Mihálová. Budúcnosť divadla bude zastúpená inscenáciou Projekt: Počiatok. Ide o autorský experiment troch režisérov, v rámci ktorého sa budú diváci pohybovať po celom divadle a prinesie aj omnoho viac. Sezóna bude končiť premiérou klasického titulu Maryša. 

Foto: Skúška Inscenácia Filip, foto: Igor Stančík


Pozvanie umeleckej šéfky

Opýtali sme sa Lucie Mihálovej, ktorú inscenáciu by odporučila našim čitateľom. „Momentálne máme v repertoári skutočne veľa „srdcových záležitostí“. Myslím si, že úplne jedinečným a nevídaným zážitkom môže byť pre mnohých naša posledná premiéra Subjekt: Gulliver. Nie je to rozprávka pre malé deti, ale adaptácia satirického Swiftovho románu pre mládež a dospelých. Adaptácia je tak ako román miestami temná, miestami dosť sarkastická. Najdôležitejšie však je, že sme v tvorbe použili princíp „live puppet cinema“ a momentálne sme jediné činoherné divadlo na Slovensku, ktoré ponúka takýto typ zážitku. Ide o streamovanie akcií z javiska na filmové plátno. Herci nielen hrajú svoje postavy, ale zároveň ovládajú niekoľko kamier, strihátko a osvetlenie a to všetko sa deje priamo pred vašimi očami. Máte pocit, akoby ste sa zúčastnili natáčania veľkofilmu. A to je naozaj zážitok, na ktorý sa nezabúda.“

Program počas celého roka

Táto sezóna v Divadle Jána Palárika prinesie zaujímavé inscenácie, rôzne príbehy a podujatia. Už v polovici novembra bude Noc divadiel. „Záver roka u nás diváci môžu osláviť na Exkluzívnom divadelnom Silvestri a vo februári sa zabaviť na IV. Divadelnom plese. Záver sezóny bude patriť krstu jubilejnej publikácie a festivalu Teen Theatre Fest,“ povedala Katarína Čučková, marketingová riaditeľka. Dosky, ktoré znamenajú svet sú pripravené.

Viac z kultúry v Trnave:


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Trnavské divadlo Jána Palárika otvorilo jubilejnú sezónu! Čo Vás v nej čaká?

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Všetky AKTUALITY

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php