eReport.sk
Ilustračné foto: tasr

Tohto desatora by ste sa mali držať. Utrácajte a buďte čo najviac vonku!


Pandémia koronavírusu na Slovensku i v Čechách pomaly odznieva. Uvoľňujú sa opatrenia, ale odborníci stále upozorňujú, že by sme mali byť obozretní. Český vedec a evolučný biológ Jaroslav Flegr preto spísal niekoľko rád, ako sa správať bezpečne aj tomto čase.

Opatrenia sa uvoľňujú. Vedec prišiel s radami, ako prežiť toto obdobie. – Foto: ereport.sk

1. Buďte aj naďalej obozretní. Noste rúška, respirátory, umývajte si pravidelne ruky a dodržiavajte rozostupy. „A to aj keď ste už očkovaný. Svojim príkladom pomáhate dodržiavať opatrenia neočkovaným, ktorým to môže zachrániť zdravie či život,“ upozorňuje profesor.

2. Snažte sa nechať čo najskôr zaočkovať (ak ste covid prekonali, tak s odstupom 3-5 mesiacov od konca choroby) a presvedčte k tomu aj osoby vo svojom okolí. „Všetky schválené vakcíny sú v porovnaní s covidom úplne bezpečné,“ presviedča Flegr.

3. Čo môžete objednať a vybaviť cez internet, naďalej objednávajte a vybavujte prostredníctvom neho. „Nechoďte medzi ľudí, keď to naozaj nie je potrebné. Ak môžete, pracujte z domu a to i za cenu prípadnej zmeny zamestnania či povolania. Ak ste extrovert a príliš trpíte nedostatkom kontaktov, nechajte sa čo najskôr zaočkovať,“ radí odborník.

4. Držte sa čo najviac času mimo budovy. Schôdzky absolvujte na čerstvom vzduchu, optimálne okolo poludnia, kedy je najviac UV svetla. Doma i na pracovisku čo najviac vetrajte.

5. Naďalej sa stretávajte s čo najmenším počtom osôb. „Večierky sa dajú robiť aj cez internet a môžu sa ich tak zúčastniť aj priatelia, ktorí sú fyzicky na druhom konci sveta,“ hovorí vedec.

6. Nezúčastňujte sa žiadnych hromadných akcií, ktoré sa konajú v interiéri. Hromadnou akciou sa rozumie čokoľvek, kde je viac ako päť ľudí. To isté vyžadujte od členov domácnosti.

7. Dovolenku ideálne absolvujte doma. „Ak sa nezaobídete bez mora, vyberte si menej exotické destinácie a vyhýbajte sa preľudneným letoviskám. Cestujte individuálne. V prípade hromadného cestovania, voľte spoločnosti, ktoré testujú pasažierov alebo aspoň od nich vyžadujú čerstvé PCR testy,“ radí profesor.

8. Jedzte dosť zeleniny, ovocia, vitamínov. Nezanedbávajte preventívne prehliadky a nezabúdajte užívať svoje lieky. „Pohybujte sa čo najviac na čerstvom vzduchu na miestach, kde nie sú ľudia. Dostatočne odpočívajte a spite,“ odporúča odborník.

9. Udržiavajte sa v dobrej psychickej kondícii. „Pandémia nie je dôvodom k radosti, ale ani k panike! To najhoršie už máme za sebou,“ tvrdí Flegr. Zároveň odporúča komunikovať s priateľmi telefonicky či elektronicky, čítať knihy či vzdelávať sa.

10. Ak tým neohrozíte rodinný rozpočet, tak utrácajte. „Šetrnosť a striedmosť v spotrebe býva považovaná za cnosť. V súčasnej situácii to však neplatí. Investujte do svojej budúcnosti. Zabavte sa a nechajte druhým zarobiť,“ radí vedec.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Tohto desatora by ste sa mali držať. Utrácajte a buďte čo najviac vonku!

Dnes…

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne