Tento víkend si opäť posunieme hodinky o hodinu dopredu a prechádzame na letný čas. Stratíme tak drahocennú hodinu spánku, ktorá niektorým z nás veľmi chýba. Táto zmena môže spôsobiť zmätok vo vašom tele.
„Vaše vnútorné hodiny budú ešte chvíľu bežať na starom greenwichskom čase (GMT), čím sa vytvorí mierna forma oneskorenia, pri ktorej je náš vnútorný čas o hodinu mimo s časom vonkajších hodín,“ hovorí profesor Robert Lucas, chronobiológ v Centre pre biologické načasovanie na Manchester University. Môže to trvať dva dni až týždeň, kým sa prispôsobíme tejto zmene a odborníci počas týchto siedmich dní identifikovali množstvo zdravotných rizík.
Prvý týždeň je rizikový
Jedna štúdia z roku 2009 zistila, že úrazy na pracovisku boli vyššie v dôsledku zvýšenej únavy. Americký výskum zverejnený minulý rok zistil 6-percentný nárast smrteľných dopravných nehôd v týždni nasledujúcom po časovom posune. Štúdia na Coloradskej univerzite z roku 2014 ukázala, že v pondelok, po jarnej zmene času je 25-percentný nárast srdcových infarktov v porovnaní s ostatnými pondelkami počas celého roka. V inej štúdii z roku 2016 fínski vedci dokázali zvýšenie počtu mozgových príhod v priebehu dvoch dní po zmene.
Pri prechode na letný čas nám hodina spánku chýba. – Foto: shutterstock
Ako zvládnuť prechod na letný čas?
Teória spočíva v tom, že strata hodinového spánku vedie k vyššej hladine stresového hormónu kortizolu, čo následne zvyšuje krvný tlak. Odborníci preto odporúčajú riadiť sa nasledujúcimi krokmi, ktoré pomôžu minimalizovať negatívne účinky na vaše zdravie.
- Hneď po prebudení v prvých dňoch letného času si nechajte vojsť svetlo do izby. Odhrňte závesy, zdvihnite žalúzie.
- Choďte na prechádzku. Pomôže vám to prebudiť sa a vaše biologické hodiny sa posunú smerom k novému času.
- Dajte si silnú kávu – Ak sa cítite malátni, pite ráno extra silnú kávu. Pomôže vám to udržať pozornosť.
- Pár dní po zmene času choďte do práce pešo alebo autobusom. Je to lepší nápad ako šoférovať. Ak už však šoférovať musíte, buďte maximálne opatrní.
- Nechoďte spať príliš skoro. Ľudia často robia chybu, že idú spať skôr, aby sa pokúsili dobehnúť stratenú hodinu. Je iróniou, že najlepším spôsobom, ako zlepšiť nočný spánok, je byť dlhšie bdelý, aby ste si vybudovali svoju potrebu. Takže sa držte svojej obvyklej doby spánku.
Letný čas bol prvýkrát zavedený v roku 1916 ako spôsob úspory elektrickej energie počas prvej svetovej vojny pridaním dennej hodiny navyše.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Tento víkend bude o hodinu kratší. Ako zvládnuť prechod na letný čas?