eReport.sk
Vyjadrili podporu Ukrajine
Ilustračná snímka, foto:tasr

Holandsko: Najvyšší súd má krymský poklad prideliť Ukrajine

Poklad patrí Ukrajine. Holandská generálna prokuratúra v Haagu odporučila v piatok najvyššiemu súdu krajiny, aby 2000-ročný skýtsky zlatý poklad pochádzajúci z piatich múzeí na Kryme definitívne pridelil Ukrajine.

Generálna prokuratúra rozhodla

Po rokoch právnych ťahaníc tak konečné rozhodnutie môže byť v prospech Kyjeva. Sudcovia najvyššieho súdu sa spravidla riadia odporúčaním generálnej prokuratúry. Rozsudok sa očakáva v septembri.

Poklad patrí Ukrajine

Hodnotná zbierka skýtskeho zlata sa dostala na frontovú líniu konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou. Amsterdamské súdy v dvoch inštanciách už predtým takisto pridelili tento zlatý poklad Ukrajine. Krymské múzeá sa následne odvolali na najvyšší súd.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Chýba pluralita názorov?
  2. Dovoz zbraní do Európy sa vlani v porovnaní s rokom 2021 zvýšil o 93 percent. Prispeli k tomu najmä dodávky zbraní na Ukrajinu.
  3. Budú Rusku čoskoro chýbať peniaze
  4. Maďarský premiér Viktor Orbán

Všetko sa začalo výstavou archeologických kultúrnych pokladov Krymu v roku 2014 v Amsterdame. K stovkám artefaktov patrili zlato, klenoty, zbrane a masky. V tom istom roku však Krymský polostrov anektovalo Rusko. Amsterdamské múzeum po ukončení výstavy neposlalo cenné artefakty späť, keďže nevedelo, kto bol v tej chvíli ich právoplatným vlastníkom.

Chcú artefakty späť

Krymské múzeá – v súčasnosti pod ruskou správou – požadujú artefakty späť. Podľa Kyjeva sú však vlastníctvom ukrajinského štátu. Poklad sa nachádza na utajenom mieste v Holandsku.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Holandsko: Najvyšší súd má krymský poklad prideliť Ukrajine

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti