eReport.sk
Ilustračné foto: shutterstock

Miera inflácie dosiahla v Británii 40-ročné maximum. Môže za to raketový nárast cien energií

Medziročná miera inflácie v Británii minulý mesiac vyskočila na 40-ročné maximum v dôsledku raketového nárastu cien energií. Informoval o tom v stredu štatistický úradu ONS. Jeho údaje tak signalizujú, že životná úroveň britských domácností sa naďalej znižuje.

Index spotrebiteľských cien Spojenom kráľovstve sa v apríli vyšplhal na 9 % zo 7 % v marci, uviedla vo vyhlásení ONS, podľa ktorej miera inflácie dosiahla najvyššiu úroveň od roku 1982.

Podľa údajov ONS sa náklady na bývanie a energie v Británii v apríli zvýšili medziročne o 19,2 %, pričom ceny elektriny vzrástli o 53,5 %, plynu o 95,5 % a kvapalných palív o 113,9 %.

V medzimesačnom porovnaní stúpli spotrebiteľské ceny v apríli o 2,5 %, čo bol ich najväčší medzimesačný nárast od roku 1991. K zrýchleniu inflácie prispela úprava stropu pre ceny elektriny a plynu tak, aby odrážal prudký nárast veľkoobchodných cien spôsobený inváziou Ruska na Ukrajinu. A tiež zrušenie dočasného zníženia dane z pridanej hodnoty (DPH) počas pandémie nového koronavírusu, v dôsledku čoho sa DPH v sektoroch, ako je stravovanie a ubytovanie, vrátila na 20 % z 5 % v uplynulých dvoch rokoch.

Krajiny na celom svete čelia vysokej inflácii, keďže ukrajinský konflikt tlačí nahor ceny energií a potravín, čo následne núti britskú Bank of England a ďalšie centrálne banky zvyšovať úrokové sadzby.

Podľa údajov ONS sa náklady na bývanie a energie v Británii v apríli zvýšili medziročne o 19,2 %, pričom ceny elektriny vzrástli o 53,5 %, plynu o 95,5 % a kvapalných palív o 113,9 %. Jadrová inflácia, bez nestálych cien potravín a energií, v apríli vzrástla o 0,7 %.

Krajiny na celom svete čelia vysokej inflácii, keďže ukrajinský konflikt tlačí nahor ceny energií a potravín, čo následne núti britskú Bank of England a ďalšie centrálne banky zvyšovať úrokové sadzby. TASR o tom informuje na základe správy AFP.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Miera inflácie dosiahla v Británii 40-ročné maximum. Môže za to raketový nárast cien energií

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php