eReport.sk
Na ilustračnej fotografii taliansky premiér Mario Draghi.
Na archívnej fotografii taliansky premiér Mario Draghi. Foto: tasr/ap

Taliansky premiér Draghi hovorí o jasných krokoch:  EÚ by mala zaviesť cenový strop na ruský plyn!

Európska únia by mala zaviesť cenový strop na plyn dovážaný z Ruska, čo by pomohlo zmierniť tlak na podniky a domácnosti spôsobený rastúcimi cenami energií. Povedal to v stredu taliansky premiér Mario Draghi.

Draghi hovorí o jasných krokoch

„Talianska vláda tvrdo presadzuje na celoeurópskej úrovni zavedenie cenového stropu na plyn, ktorý dovážame z Ruska,“ povedal premiér na konferencii v meste Rimini. „Niektoré štáty to naďalej odmietajú, pretože sa obávajú, že Moskva by mohla dodávky plynu úplne zastaviť,“ dodal Draghi, ktorý po parlamentných voľbách na budúci mesiac odstúpi z funkcie. V tejto súvislosti však poukázal na problémy s dodávkami ruského plynu už počas tohto leta, pričom k zavedeniu cenového stropu zatiaľ nedošlo

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Prezidentka SR Zuzana Čaputová.
  2. Záporožská atómová elektráreň (ZAES) je po ruskom útoku bez dodávok elektrickej energie a je pripojená na dieselové generátory.
  3. Ilustračné foto
  4. Giorgia Meloniová na archívnej snímke z roku 2018

Draghi uviedol, že o otázke cenového stropu na ruský plyn sa bude diskutovať na nadchádzajúcej schôdzke lídrov Európskej únie. Európska komisia medzitým tento mesiac informovala, že „sa snaží čo najrýchlejšie posúdiť rôzne možnosti na zavedenie cenového stropu na plyn,“ podrobnosti však nezverejnila. Nasledujúci samit lídrov EÚ je naplánovaný na október.

Taliansko by sa mohlo stať nezávislé od Ruska, tvrdí Draghi

Draghi dodal, že Taliansko by sa mohlo stať nezávislým od dodávok ruského plynu na jeseň 2024. Podmienkou však je, aby dva plánované závody na regasifikáciu boli dovtedy v prevádzke. Za posledné mesiace však Taliani dokázali závislosť od dovozu plynu z Ruska znížiť na polovicu. Ten sa vlani podieľal na celkovom dovoze zemného plynu do Talianska 40 %.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Taliansky premiér Draghi hovorí o jasných krokoch:  EÚ by mala zaviesť cenový strop na ruský plyn!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti