eReport.sk
Zástupcovia strany Sloboda a Solidarita Foto: tasr

Svrček navrhuje upraviť v Ústave možnosti skrátenia volebného obdobia, SaS hovorí o porušení koaličnej zmluvy

Poslanec Národnej rady (NR) SR Miloš Svrček (Sme rodina) predložil do NR SR návrh na zmenu Ústavy SR tak, aby bolo možné skrátiť volebné obdobie parlamentu ústavným zákonom aj referendom.

Okrem iného navrhuje, aby sa referendum o skrátení volebného obdobia nemohlo konať prvý a posledný rok volebného obdobia. V zmysle návrhu by mal v prípade úspešného referenda predseda NR SR vyhlásiť voľby do parlamentu do siedmich dní od vyhlásenia platného výsledku referenda. „Cieľom predkladanej novelizácie je reagovať na rozhodnutie Ústavného súdu (ÚS) SR zo 7. júla 2021 o ústavnosti predmetu referenda,” uvádza v dôvodovej správe predkladateľ. Účinnosť zmien navrhuje od 1. marca 2024.

SaS hovorí o porušení koaličnej zmluvy

Koaličná strana SaS považuje návrh poslanca Svrčeka na zmenu Ústavy SR, ktorý v piatok predložil do NR SR, za svojvoľné porušenie koaličnej zmluvy. Uviedol to hovorca strany Ondrej Šprlák. „Z nášho pohľadu je to ďalší krok hnutia Sme rodina smerom k spolupráci s opozíciou a opusteniu koalície,” uviedla SaS.

Podľa Pellegriniho chce koalícia zmariť referendum

Podľa predsedu mimoparlamentného Hlasu-SD a nezaradeného poslanca NR SR Petra Pellegriniho koalícia chystá zmenu, ktorá by neumožnila referendum v tomto volebnom období. Hovorí o zrade základného demokratického princípu. “Vládna koalícia sa napriek odporu občanov ide vo svojich funkciách zabetónovať až do roku 2024 a ľuďom, ktorí jej moc iba prepožičali, ide napľuť do tváre,” uviedol.

Zároveň avizoval, že v parlamente predložia pozmeňujúci návrh, ktorý “vráti moc na Slovensku do rúk ľudí”. „Vyzveme všetky parlamentné strany, aby túto zmenu podporili a aby nezabudli, kto im ich funkcie prepožičal. A vyzveme aj ľudí, aby nám v tomto tlaku pomohli,” doplnil Pellegrini.

Bude vás zaujímať:

  1. Roman Mikulec (OĽaNO)
  2. Protest študentov VS
  3. Vojak odnáša petičné hárky za vyhlásenie referenda o predčasných voľbách do Prezidentského paláca v Bratislave v pondelok 3. mája 2021.

Opozícia a odborári minulý rok vyzbierali 600.000 podpisov na iniciovanie referenda o skrátení volebného obdobia. Prezidentka Zuzana Čaputová sa v prípade petície obrátila na ÚS, ktorý v júli 2021 rozhodol, že navrhovaná referendová otázka o skrátení volebného obdobia NR SR je protiústavná. Čaputová reagovala, že by vyhlásila referendum o predčasných voľbách, ak by NR SR rozhodla o zmene ústavy a následne prijala uznesenie, ktorým by požiadala o jeho konanie.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Svrček navrhuje upraviť v Ústave možnosti skrátenia volebného obdobia, SaS hovorí o porušení koaličnej zmluvy

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti