eReport.sk
Svet vedy prišiel o veľké meno
Ilustračné foto: shutterstock

Svet vedy prišiel o veľké meno: Zomrel známy objaviteľ. Za TOTO mu všetci vďačíme!


Dňa 5. júna zomrel vo veku 90 rokov biochemik a objaviteľ statínov Akira Endó. V utorok o tom agentúru AFP informoval jeho bývalý študent a dlhoročný kolega Kejdži Hasumi.

Svet vedy prišiel o veľké meno

Akira Endó sa narodil 14. novembra 1933 na severe Japonska. Pochádzal z roľníckej rodiny a už v mladosti prejavil záujem o huby, ktoré neskôr skúmal aj počas vedeckej kariéry. Vyštudoval Tóhockú univerzitu v meste Sendai v prefektúre Mijagi na severovýchode najväčšieho japonského ostrova Honšú.

Známy japonský objaviteľ

Endó sa v 70. rokoch zameriaval na výskum extrolitov húb. Ide o sekundárne metabolity húb toxické pre bakteriálne, rastlinné, hubové alebo živočíšne bunky. Domnieval sa, že huby používajú na odpudzovanie parazitov chemikálie zabraňujúce syntéze cholesterolu. Bunkové steny húb obsahujú namiesto cholesterolu ergosterol, čo im umožňuje vytvárať inhibítory cholesterolu. V roku 1971 objavil, že kultivačné médium s citrinínom je vysoko účinným inhibítorom HMG CoA reduktázy a znižuje množstvo cholesterolu v krvi potkanov, výskum bol však pozastavený pre poškodenie obličiek (nefrotoxicite). Napriek tomu to otvorilo cestu k neskoršiemu objavu lovastaténu, prvému komerčne dostupnému statínovému lieku.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. stretnutie NATO v Prahe
  2. Slovenská reprezentácia na zápase s Walesom
  3. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj s kancelárom Olafom Scholzom

Endó získal za svoju prácu niekoľko ocenení, napríklad Cenu Heinricha Wielanda v roku 1987 či Canada Gairdner International Award z roku 2017.

Statíny

Statíny patria v súčasnosti medzi najčastejšie používané a predpisované liekové skupiny. Účinne znižujú množstvo cholesterolu v krvi, čím znižujú riziko infarktu a mozgových príhod. Okrem kardiovaskulárnych ochorení ich možno využiť aj pri neurodegeneratívnych ochoreniach či ako prevenciu vzniku karcinómu čreva.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Svet vedy prišiel o veľké meno: Zomrel známy objaviteľ. Za TOTO mu všetci vďačíme!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: