eReport.sk
Foto: pixabay

Svet už nebude nikdy ako predtým: Odborníčka radí, ako byť úspešný napriek pandémii

Rok 2020 bol síce jeden z tých, za ktorým nám asi nebude veľmi smutno a do Nového roka sme vstúpili s prísnymi opatreniami kvôli pretrvávajúcej pandémii vírusu Covid-19. Taktiež vakcinácia, ktorá predstavuje svetlo na konci tunela však nezabráni „novému normálu“. Tak nazývajú odborníci obdobie kedy síce porazíme vírus, ale veci sa do starých koľají nevrátia. Ako upozorňuje life a biznis koučka, najlepšie urobíme ak si túto skutočnosť pripustíme. Na rok 2021 preto predstavila niekoľko tipov ako sa s nasledujúcimi mesiacmi vysporiadať.

Rok plný zmien

„Náš život a svet okolo nás je plný neistôt a zmien, v čom si však môžeme byť istí je, že sa náš „starý dobrý“ život späť nevráti. Realitou sa stane nový normál,“ uviedla Ingrid Schostoková Krupičková, koučka platformy Topcoach, zameranej na osobný rozvoj. Podľa odborníčky bude rok 2021 rokom nového rozvoja. Prinesie síce vo svete biznisu mnoho ďalších negatívnych zmien, ale spôsob, akým sa postavia spoločnosti voči týmto zmenám, bude najdôležitejším faktorom pre to, kto a ako prežije, komu sa a ako bude dariť. „Napriek, alebo skôr práve kvôli zvýšenej automatizácii a digitalizácii, sa práca musí viac zameriavať na ľudí a na ich potreby,“ uviedla. Preto v novom roku budú potrebovať firmy sa zamerať na duševnú pohodu zamestnancov.

Zamestnanci sú však prioritne ľudia a jednotlivci. Síce podľa odborníčky nemôžeme zmeniť „nový normál“, čo však môžeme zmeniť, je náš prístup k nemu. A to aj tým, že sa zbavíme ťaživých myšlienok a pocitu bezmocnosti, ktoré nás oberajú o energiu a prevezmeme kontrolu nad tým, kam nasmerujeme svoju silu.

Opatrnosť, ale nie paranoja

Odborníčka ako prvé preto odporúča : Byť opatrný, nie však paranoidný. „Pandémia a jej dôsledky na mentálne nastavenie sa odrazila na živote aj tých psychicky najodolnejších. Ak chceme dosahovať svoje ciele, musíme v prvom rade získať kontrolu nad hladinou svojho stresu, pretože strach a stres sú zlodejmi úspechu,“ uviedla koučka, podľa ktorej byť opatrný znamená postarať sa o fyzické zdravie. Čo znamená dodržiavať základné pravidlá Rúško-Odstup-Ruky, dbať na vyváženú stravu, pretože tá je základným kameňom pre imunitu. Takisto netreba zabúdať na dostatočný a kvalitný spánok, bez rušivých modrých svetiel obrazoviek. Pomôže aj každodenný pobyt na čerstvom vzduchu ako aj šport. „Zmena prostredia prináša nové vnemy a tie tiež zabezpečia prílev energie. Pravidelný denný režim pomôže nielen fyzickej kondícii, ale posunie mentálne nastavenie z očakávania udalostí na istotu, že mám, takpovediac, svoj deň v svojich rukách,“ upresnila Ingrid Schostoková Krupičková.

Neprepadnutiu paranoji nás môže podľa odborníčky uchrániť zníženie prísunu správ o pandémii. „Nepotrebujeme monitorovať aktuálnu situáciu. Vopred je dobré sa rozhodnúť, koľko času strávime čítaním, pozeraním či počúvaním správ, a dodržiavať túto dobu,“ uviedla.

Foto: pixabay

Ďalším tipom pre lepšie fungovanie v novom roku je: Byť v spojení. Podľa koučky to znamená najmä byť v spojení so sebou samotným. „Ak cítite strach, môžete ho oslabiť. Pomenujte, čoho presne sa bojíte. Čo najhoršie sa môže stať? Čo môžete urobiť? Ako si môžete pomôcť? Čo sa vám doposiaľ podarilo? Ktorú svoju skúsenosť využijete na vyriešenie problému?,“ radí odborníčka. Zároveň je, podľa nej, dobré byť v spojení s ľuďmi, ktorí nás podporujú. Ak nie sú možné osobné stretnutia, mali by sme s nimi telefonovať, chatovať či využiť iný spôsob virtuálnej komunikácie.

Stať sa manažérom samého seba vám podľa koučky rovnako v tomto roku pomôže. „Rozhodnite sa, čo sú vaše priority. Urobte si plán dňa a zaveďte si doňho rutinné činnosti. Veľké úlohy rozdrobte na viac menších. Stanovte si na každý jeden deň svoj vlastný „cieľ dňa“ a kontrolujte, či sa vám podarilo zvládnuť, čo ste si naplánovali Pochváľte sa a odmeňte,“ zdôraznila odborníčka.

A na záver nemenej dôležitým a často prehliadaným tipom pre lepšie fungovanie v novom roku je pestovanie vďačnosti. „Porozmýšľajte, za čo ste vďačný sebe, svojim blízkym, priateľom, Bohu, vesmíru. Poďakujte konkrétnym osobám za konkrétne veci. Prináša to radosť im, ale aj nám samým,“ zdôraznila koučka na záver.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Svet už nebude nikdy ako predtým: Odborníčka radí, ako byť úspešný napriek pandémii

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php