eReport.sk
Smutná správa z Česka
Ilustračné foto: Shutterstock

Svet módy zasiahla smutná správa: Zomrela priekopníčka obľúbeného odevu

Svet módy zasiahla smutná správa! Vo veku 93 rokov zomrela vo štvrtok britská módna návrhárka Mary Quantová, ktorá v 60. rokoch spopularizovala minisukňu.

Svet módy zasiahla smutná správa

Quantová zomrela „pokojne vo svojom dome v Surrey“, uviedli jej príbuzní a označili ju za „jednu z medzinárodne najuznávanejších módnych návrhárok 20. storočia“ a „výnimočnú inovátorku“. Quantová sa zapísala do histórie vďaka minisukni a pričinila sa tiež o to, že dámske oblečenie sa stalo v Británii a celej Európe „zábavné a cenovo dostupné“.

Zomrela priekopníčka obľúbeného odevu

O tom, či tento ikonický módny kúsok Quantová skutočne vymyslela, viedla dlhý a ostrý spor so zosnulým francúzskym návrhárom Andrém Courregesom. Jej úloha pri premene superkrátkych strihov, ktoré obopínajú ženské stehná, na medzinárodný trend, je však nesporná.

Jej osobnosť a štýl z nej urobili „pravdepodobne najznámejšiu módnu návrhárku, ktorá vyšla z tejto krajiny“, povedala v roku 2014 pre AFP Jenny Listerová, kurátorka módy vo Victoria and Albert Museum (V&A) v Londýne.

„Bola v správnom čase na správnom mieste, a to bolo súčasťou jej úspechu,“

uviedla V&A.

Quantová sa narodila 11. februára 1930 v Londýne, kde študovala na Goldsmiths College of Art. Tam sa zoznámila so svojím budúcim manželom a obchodným partnerom Alexandrom Plunketom Greenom. Ten zomrel v roku 1990.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Fiala o zosnulej disidentke
  2. Pavel je skeptický

V roku 1955 si spoločne otvorili prvý butik Bazaar v štvrti Chelsea. Tá sa stala pulzujúcim srdcom „swingujúceho Londýna“, pripomína BBC News. Quantová skúmala geometrické vzory, bodky a kontrastné farby. Pričom sa „hrala“ s novými materiálmi vrátane PVC, hoci aj z elastických látok, aby dosiahla moderný, ako aj „hravý vzhľad“. Jej modely sa predvádzali v extravagantných a provokatívnych výkladoch.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Svet módy zasiahla smutná správa: Zomrela priekopníčka obľúbeného odevu

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php