eReport.sk
Švédsky premiér Ulf Kristersson. Zdroj: tasr/ap

Švédsko daruje Ukrajine zbrane za pol miliardy eur: Podporujeme tak slušnosť a ľudskosť!

 Švédsko poskytne Ukrajine ďalší balík vojenskej pomoci v hodnote 7,1 miliardy švédskych korún (približne 632 miliónov eur). Oznámil to v utorok švédsky minister obrany Pal Jonson, informuje TASR podľa správy agentúry AFP.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vydal dekrét, ktorým prepustil viacero vysokopostavených generálov Národnej gardy.
  2. ývalý poľský premiér Donald Tusk hovorí na pódiu počas demonštrácie na podporu členstva Poľska v EÚ v nedeľu 10. októbra 2021 vo Varšave.
  3. Vďaka pomoci ČR začal Ukrajine pomáhať aj Západ

Nevyprovokovaná vojna

„Dôvodom, prečo naďalej podporujeme Ukrajinu, je ľudskosť a slušnosť. Rusko začalo nezákonnú, nevyprovokovanú a neospravedlniteľnú vojnu… Rusku nemožno dovoliť, aby túto vojnu vyhralo.“ povedal Jonson. Podľa jeho slov ide dosiaľ o najväčší švédsky balík pomoci pre Kyjev.

V poradí 15. balík vojenskej pomoci spĺňa niektoré z najnaliehavejších potrieb Ukrajiny, dodal šéf švédskej obrany. Ide o delostreleckú muníciu, prenosný systém protivzdušnej obrany RBS70, protitankové rakety a granátomety a desať hliadkových člnov CB90.

Sloboda celej Európy

Novú vojenskú podporu oznámila švédska vláda tesne pred druhým výročím ruskej invázie na Ukrajinu. Od jej začiatku poskytol Štokholm Kyjevu vojenskú pomoc za viac ako 30 miliárd švédskych korún (zhruba 2,7 miliardy eur).

„Ukrajina bráni nielen svoju slobodu, ale aj slobodu celej Európy. Švédsko bude stáť na strane Ukrajiny tak dlho, ako to bude potrebné,“ dodal švédsky minister obrany.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Švédsko daruje Ukrajine zbrane za pol miliardy eur: Podporujeme tak slušnosť a ľudskosť!

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre