eReport.sk
Vďaka pomoci ČR začal Ukrajine pomáhať aj Západ
Ministerka obrany Českej republiky Jana Černochová. Foto: tasr

Černochová: Ukrajina bráni pred Ruskom aj našu krajinu, je povinnosťou štátov jej pomáhať!

Keďže Česká republika už nemá vojenský materiál, ktorý by mohla darovať Ukrajine, hľadá ho podľa českej ministerky obrany Jany Černochovej po celom svete. Medzi krajinami, ktoré nechcú Kyjev podporiť priamo, funguje ČR ako prostredník. Uviedla to v utorok na veliteľskom zhromaždení Armády ČR, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vydal dekrét, ktorým prepustil viacero vysokopostavených generálov Národnej gardy.
  2. poslanec Národnej rady SR a tajomník strany pre zahraničnú a európsku politiku Peter Kmec
  3. českí poľnohospodári s traktormi blokujú pražskú magistrálu v Prahe

Pomoc v inej podobe

„Naše zásoby materiálu, ktorý by sme mohli darovať bez ohrozenia našej vlastnej obranyschopnosti, sú vyčerpané. Na hľadanie ďalších foriem podpory ale nerezignujeme,“ zdôraznila ministerka a pripomenula napríklad výcvik ukrajinských vojakov či podporu priemyselnej výroby. „Naša pomoc neprestáva, len dostáva inú podobu,“ dodala.

Česko tiež podľa nej zháňa vojenský materiál v krajinách, ktoré nechcú byť uvádzané ako podporujúce Ukrajinu. ČR preto hľadá partnerov, s ktorými by zaistila financie na nákup, ktorý potom Ukrajine doručí. Černochová tiež pripomenula, že Česko už Ukrajine darovalo vojenskú pomoc v hodnote viac než šesť miliárd korún (približne 235 miliónov eur).

Šéfka rezortu obrany podotkla, že do imaginárnej sféry vplyvu Putinovho režimu patrí podľa nej aj Česko. „Ukrajina je cieľ prvý, nie jediný. Ukrajina je našou prvou líniou obrany, a preto v jej podpore musíme pokračovať,“ vysvetlila postoj ČR.

Len vojna prinesie mier?

Podľa náčelníka Generálneho štábu českej armády Karla Řehku nie je možné vylúčiť, že sa Česko v blízkej či vzdialenejšej budúcnosti ocitne v konflikte. 

„Konfliktu sa dá vyhnúť, ale len tak, že budeme mať silnú obranu. Na odstrašenie musíme mať reálne schopnosti a kapacity, musíme mať vôľu ich použiť a potenciálny protivník to musí chápať. Je to vec celej spoločnosti, lebo keď chcete riešiť problém, musíte si pripustiť, že existuje, a musíte o ňom hovoriť,“ zdôraznil Řehka. V opačnom prípade podľa neho nemožno hovoriť o odolnej spoločnosti.

Podotkol tiež, že Rusko na Ukrajine v poslednom období prevzalo iniciatívu, premenilo ekonomiku na vojnovú a je schopné nahrádzať svoje straty. Ako sa situácia na bojisku vyvinie, záleží podľa neho na Západe.

 „Jednoducho sa musíme prebrať – tiež musíme naštartovať zbrojnú výrobu a musíme byť schopní Ukrajincov podporiť. Ak to neurobíme, budeme musieť investovať oveľa viac,“ dodal šéf českej armády.

Zdroj: (spravodajkyňa TASR Barbora Vizváryová), tasr, teraz


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Černochová: Ukrajina bráni pred Ruskom aj našu krajinu, je povinnosťou štátov jej pomáhať!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie