eReport.sk
Švédsko chce od Budapešti vysvetlenie. Na snímke švédsky premiér Ulf Kristersson
Švédsko chce od Budapešti vysvetlenie. Na snímke švédsky premiér Ulf Kristersson. Ilustračné foto: tasr/ap

Švédsko chce od Budapešti vysvetlenie odkladu hlasovania o vstupe do NATO

Švédsko chce od Budapešti vysvetlenie. Premiér Ulf Kristersson chce od Maďarska žiadať vysvetlenie, prečo tamojší parlament odkladá ratifikáciu vstupu Švédska do aliancie NATO, zatiaľ čo o žiadosti Fínska bude hlasovať 27. marca. Uviedla to vo štvrtok agentúra AFP.

„Budem sa pýtať, prečo teraz oddeľujú Švédsko od Fínska. Takéto signály sme doteraz nedostali, takže to dnes určite predostriem premiérovi Viktorovi Orbánovi,“ povedal Kristersson pre verejnoprávny rozhlas Sveriges Radio. Orbán aj Kristersson sa vo štvrtok zúčastňujú na summite EÚ v Bruseli.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan.
  2. Maďarská delegácia vo Švédsku
  3. Ilustračné foto
  4. Chystá sa NATO na vojnu?

Zmenili postoje

Švédsko aj Fínsko sa desaťročia držali mimo NATO, s armádami jej členských štátov aliancie však dlhodobo spolupracovali. Vo Fínsku sa o vstupe do NATO začalo intenzívne diskutovať po tom, ako Rusko vlani 24. februára napadlo Ukrajinu. Táto krajina sa pre vstup do NATO definitívne rozhodla v polovici mája minulého roku. Krátko na to sa rovnaký proces začal aj vo Švédsku.

Žiadosti oboch škandinávskych štátov o členstvo prijali vlani na júnovom summite NATO. Prístupové protokoly oboch krajín musí ratifikovať všetkých 30 parlamentov členských krajín aliancie. Doteraz tak neurobili len Turecko a Maďarsko.

Odložili rozhodovanie

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan minulý piatok požiadal parlament, aby začal proces ratifikácie žiadosti Fínska o vstup do NATO. Ankara však má aj naďalej výhrady voči členstvu Švédska.

Maďarský parlament bude hlasovať o vstupe Fínska do NATO 27. marca. O žiadosti Švédska má Budapešť rozhodovať „neskôr“.  Šéf úradu maďarskej vlády Gergely Gulyás vo štvrtok podľa agentúry AFP pred novinármi uviedol, že je šanca, že prístupový protokol Švédska bude ratifikovaná počas prebiehajúcej parlamentnej schôdze, ktorá potrvá do 15. júna.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Švédsko chce od Budapešti vysvetlenie odkladu hlasovania o vstupe do NATO

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti