eReport.sk
Minca najmenšia na svete, Albert Einstein
Ilustračné foto: shuttestock

Švajčiarsko vyrazilo najmenšiu mincu na svete: Zdobí ju slávny fyzik!

Za najmenšiu pamätnú mincu na svete vyhlásili švajčiarsku zlatú mincu s vyobrazením Alberta Einsteina vyplazujúceho jazyk. Oznámila to v utorok švajčiarska mincovňa Swissmint, z ktorej vyhlásenia cituje tlačová agentúra AFP.

Táto miniatúrna minca s nominálnou hodnotou štvrtiny švajčiarskeho franku (23 eurocentov) má priemer iba 2,96 milimetra a hmotnosť 0,063 gramu. „Guinnessova kniha rekordov uznala túto mincu vydanú v roku 2020 ako najmenšiu pamätnú mincu na svete,” uviedla mincovňa. Albert Einstein (1879-1955), pôvodom nemecký teoretický fyzik, ktorý mal aj švajčiarske občianstvo, je zobrazený na prednej strane tohto pamätného platidla.

Švajčiarsko vyrazilo najmenšiu mincu na svete – Foto: phys.org

Na reverze sa nachádza nominálna hodnota mince, švajčiarsky kríž a nápis Helvetia (po latinsky Švajčiarsko). Swissmint vydala iba 999 kusov tohto zberateľského platidla a všetky sa rýchlo rozpredali. Vzhľadom na svoje rekordne malé rozmery bola minca uložená v špeciálnom balení obsahujúcom i lupu a svietidlo; voľným okom sú totiž detaily jej razby nerozpoznateľné.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport