Predvolebná kampaň je v plnom prúde. A v súčasnosti to vyzerá tak, že o vrcholné priečky budú vo voľbách súperiť tri politické strany – Smer-SD, Progresívne Slovensko a Hlas-SD. Progresívci prichádzajú s témami, ktoré do značnej miery rozdeľujú spoločnosť. A preto začínajú mať voliči zvyšných dvoch spomínaných strán strach, že ako by Slovensko vyzeralo, keby mu niekoľko rokov vládla progresívna vláda. Generálny manažér strany Hlas-SD a poslanec NR SR Matúš Šutaj Eštok si myslí, že vláda PS by bola v podstate veľmi podobným negatívnym príbehom, ako vláda Igora Matoviča (OĽANO).
„Progresívne Slovensko, to je to isté ako I. Matovič. Len trošku v bledo-modrom. Sú to ľudia, ktorí nemajú skúsenosti, veď ešte neriadili ani malú fabriku. Šimečka je akademik, ktorý ešte neriadil ani jedny malé potraviny. To Matovič je oproti nemu ešte hviezda,“ povedal pre eReport Šutaj Eštok.
Ódor by mal vraj ubezpečovať občanov
V spoločnosti mimo strachu z progresívcov rezonuje aj téma možnej manipulácie parlamentných volieb. Pravica a liberáli vraj počas tohto volebného obdobia preukázali, že pri boji proti politickým oponentom neváhajú využiť aj tie najšpinavšie zbrane. Šutajovi Eštokovi v kontexte týchto podozrení chýba väčšia aktivita ministra vnútra a zároveň premiéra Ľudovíta Ódora.
„Ak sú tu náznaky a teórie o tom, že by voľby mohli byť manipulované, mal by sa postaviť silný minister vnútra a vyvrátiť tieto teórie,“ myslí si.
Je manipulácia volieb možná?
K manipulácii však môže prísť na rôznych úrovniach. Z minulosti napríklad existujú podozrenia z cieleného kupovania si predvolebných prieskumov. Zvláštne boli napríklad čísla Zuzany Čaputovej pred poslednými prezidentskými voľbami. „Pamätám si, keď tu kandidovala pani Čaputová. Predpoludním mala 5 percent, poobede 10 percent a večer už 25 percent,“ súhlasí Šutaj Eštok. „Pre nás je najlepším prieskumom, keď ideme na kampaň. Keď sme mali na mítingu v Bardejove 2-tisíc ľudí, PS malo v tom istom čase vo vedľajšej kaviarni 26 ľudí,“ dodáva odvážne.
Pred pár mesiacmi sa v kontexte parlamentných volieb dokonca rozprávalo o tom, že progresívni úradníci z ministerstiev žiadali NATO, aby si vojenská aliancia prišla slovenské voľby „tak nejak ukontrolovať“. Opozičné strany vtedy protestovali, že žiadať vojenskú alianciu o to, aby prišla ľuďom „vštiepiť tie správne názory“, je neakceptovateľné.
Mohlo by vás zaujímať:
Progresívcami vysnívanú intervenciu NATO nepotrebujeme
„Nemyslím si, že potrebujeme práve my nejakú intervenciu NATO, aby kontrolovali voľby,“ tvrdí jednoznačne Šutaj Eštok. Odmieta aj zvláštnu kampaň mimovládnych organizácií, ktorú platia zahraničné zdroje: „Hovoríme ľuďom, aby sa nenechali opiť rožkom. Ľudia si 30. septembra zvolia to, čo budú chcieť a tretí sektor by do toho nemal zasahovať.“
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
VIDEO Šutaj Eštok pre eReport: Ľudia majú obrovskú nádej, že sa veci zmenia k lepšiemu!