Dvojitý meter? Podobné prehrešky, no rozdielne tresty. Zatiaľ čo český minister zdravotníctva Roman Prymula za nedodržiavanie štátnych bezpečnostných opatrení prišiel o lukratívny džob, slovenský šéf rezortu hospodárstva Richard Sulík si zatiaľ vydýchol. Práve ten totiž len krátko po odklepnutí celoštátneho lockdownu kašlal na nosenie rúška, a to bez následkov. Prečo príbuzné prešľapy vyvolali vo vládnych kruhoch rozdielne reakcie?
Iný kraj, iný mrav! Koniec minulého týždňa pre českého ministra zdravotníctva zrejme nedopadol podľa jeho predstáv. Ten si totiž išiel vyhodiť z kopýtka do nočných pražských ulíc. Čo by nebolo nič hrozné, ak by sa tak nestalo v prvý deň lockdownu platiaceho pre Českú republiku, a ak by nešlo o ministra, ktorý sám Čechov vyzýval dodržiavať prísne pandemické opatrenia. Práve tie v spomínaný večer prekročil, pretože navštívil jednu z reštaurácií, ktoré mali byť zatvorené a k tomu ešte zabudol na ulici na rúško. Premiér Andrej Babiš ihneď konal a zdá sa, že Prymulu na ministerskej stoličke vystrieda čerstvý náhradník. Zhodou náhod obdobný prípad sa stal aj na Slovensku.
Predavačka či minister: Pravidlá dodržiavať musia
Odklepli lockdown a hybaj ho, do reštaurácie. Aj takto vyzeral program šéfa rezortu hospodárstva minulý týždeň zo štvrtka na piatok. V podniku síce sedel v exteriéri na terase, no neskôr na Hviezdoslavovom námestí tak trochu zabudol na vládne opatrenia a nenasadil si rúško. Podobný prešľap urobil aj Sulíkov parťak bratislavský župan Juraj Droba, s ktorým si minister v reštaurácii posedel. A dôvody? Podľa Sulíka si totiž rúško zabudol v podniku. Kým Prymula padol, Sulíkovi stále vo vrecku štrngajú kľúče od ministerskej kancelárie. Škandál jedného z ministrov paradoxne vo vládnom kabinete Igora Matoviča nevzbudil žiadne vášne.
Podľa politológa Radoslava Štefančíka je rezignovanie štátnych predstaviteľov za určité prehrešky znakom vysokej politickej kultúry daného štátu. Podľa neho práve Slovensko je špecialistom na zľahčovanie niektorých prešľapov či podvodov politikov.
Politológ vypichol najmä kauzy okolo falšovania školských prác. Či už išlo o podozrenie pri rigoróznej práci Andrej Danka z minulého volebného obdobia či diplomovky Borisa Kollára a Igora Matoviča, pri ktorých bolo podozrenie z plagiátorstva. Práve v Čechách zarezonoval minulý rok podobný škandál s úplne iným koncom. Ministerka spravodlivosti Ťaťána Malá odstúpila z lukratívnej funkcie po tom, ako bola podozrivá z plagiátorstva pri svojej diplomovej práci. Opäť podobné prípady v dvoch susediacich krajinách, no rozdielne tresty.
Štefančík prizvukuje, že podobne ako sa Babiš posledné dni pustil do Prymulu pre jeho zakopnutie, podobne by mal k problémom so svojimi ministrami pristupovať aj slovenský premiér Igor Matovič.
„Či ide o predavačku v obchode, alebo ministra hospodárstva, všetci sme na jednej lodi. Zákony predsa platia pre každého. Ak nie, nech to minister povie rovno nahlas. Že on je vyvolený, z kategórie „našich ľudí“, pre neho zákony tejto krajiny neplatia. A pokiaľ mu to nespočíta predseda vlády, urobia tak pri najbližšej možnej príležitosti ľudia vo voľbách. Vôbec nejde o to, či ide o ministra zdravotníctva alebo hospodárstva. Zákon je nad každým, platí pre všetkých, pre chudobných aj bohatých, pre „našich ľudí“ aj pre tých poctivých,“ rozohnil sa politológ.
Podľa šéfa agentúry AKO Václava Hřícha sa situácia v Čechách vyvinula odlišným spôsobom aj preto, že práve Prymula bol ako šéf zdravotníckeho rezortu tvárou boja proti koronavírusu. „U nás sú podľa mňa voliči oveľa benevolentnejší. Čo sa týka rôznych káuz, tak vidíme v posledných mesiacoch, že sú benevolentní takmer ku všetkému,“ myslí si Hřích.
Prešľapy štátnikov
Pod lampou je najväčšia tma? Pritom prešľap ministra hospodárstva nebol jediný, ktorého sa členovia súčasného vládneho kabinetu v súvislosti s pandemickými opatreniami dopustili. Napríklad samotný premiér sa cez leto zúčastnil svadby svojho poslanca Michala Šipoša, na ktorej sa veselili desiatky hostí. Matovič sa okrem iného hostiny zúčastnil bez rúška, a to napriek tomu, že epidemiológovia dlhé mesiace upozorňovali, že práve na podobných akciách sa vírus šíri najintenzívnejšie.
Polemiku vyvolala aj jazda limuzíny Borisa Kollára, ktorý po sobotnej nehode skončil v nemocnici. Otáznou bolo najmä osadenstvo vládnej limuzíny. Spoločnosť totiž predsedovi parlamentu robila exmisska Mirka Fabušová. Keďže od soboty Slovensko žije núdzovým režimom, bolo otázne či bolo naozaj nutné a zákonné, aby líder Sme rodina bývalú top modelku mál právo podobným spôsobom prevážať po okolí.
Foto: Vlado Benko jr.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Sulíkov prešľap nikto nerieši. Nech povie, že on je vyvolený, zúri odborník