eReport.sk
Sulík
Richard Sulík, foto: tasr

Sulík o chýbajúcom Ivermektíne: Od Krajčího som zmysluplnú odpoveď nedostal!

Ako jediný odpovedal na jej otvorený list. Vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík (53) reagoval na výzvu doktorky Michaely Tašárovej, ktorú cez týždeň adresovala premiérovi a vláde. V liste sa sťažovala, že zatiaľ čo na Slovensku zomierajú stovky pacientov na COVID-19, colníci jej zadržali liek Ivermektín, ktorý si kúpila svojpomocne za 150 eur z Indie lebo chcela vyskúšať jeho účinnosť. Sulík jej odpísal, že nedostupnosť lieku považuje za hrubú chybu a bude to riešiť na najbližšom rokovaní vládneho kabinetu.

Už vyše dvoch týždňov je používanie liečiva Ivermektín na Slovensku povolené na lekársky predpis. V lekárňach aj v nemocniciach je však liek nedostatkový tovar, preto sa ho aj viacerí doktori snažia získať po vlastnej osi, čo však naše zákony nepovoľujú.

Doktorke zadržali balenia

To je aj prípad doktorky Michaely Tašárovej, ktorá sa po tom, čo jej zásielku zadržali colníci, rozhodla apelovať na najvyššie miesta. „Kým na Slovensku neprestajne zomierajú stovky chorých, život zachraňujúci liek na absurdný smrteľný príkaz vlády už týždne zadržiavajú colnice v Žiline a iných mestách,” rozčuľovala sa Tašárová v liste a žiadala od vlády výnimku a okamžité uvoľnenie zadržovaných balení Ivermektínu.

Ivermektín je povolený len na lekársky predpis, pri súkromnej objednávke zo zahraničia ho colníci konfiškujú. Foto: tasr

Sulík: Je to nezlučiteľné so slobodou

Na jej apel reagoval len jeden člen vlády a prekvapivo to nebol minister zdravotníctva, ale šéf rezortu hospodárstva Richard Sulík. „Zadržiavanie súkromnej pošty, aj keď jej obsahom sú lieky, považujem za nezlučiteľné so slobodou jednotlivca. To platí aj pre lieky. Priznám sa, že som o tejto praktike nevedel,“ odpísal jej vicepremiér s tým, že sa na túto otázku bude na najbližšej vláde pýtať ministra financií Eduarda Hegera, pod ktorého colníci patria.

Sulík chce otázku Ivermektínu otvoriť už na najbližšom zasadnutí vlády. Foto: tasr

Odpoveď od Krajčího nedostal

Sulík ďalej reagoval, že považuje za hrubú chybu, že Ivermektín už dávno nie je na Slovensku dostupný. Doplnil však, že iba na lekársky predpis. „Opakovane som sa na toto pýtal ministra zdravotníctva, no zmysluplnú odpoveď som nedostal. Naopak, úloha pre ministra, aby zabezpečil dostatok tohto lieku sa do uznesenia vlády nedostala. Preto to na najbližšej vláde navrhnem opäť,“ uzavrel svoju odpoveď minister hospodárstva.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Sulík o chýbajúcom Ivermektíne: Od Krajčího som zmysluplnú odpoveď nedostal!

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti