eReport.sk
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock

Cesta k Ivermectínu je tŕnistá: Lekárnici odkazujú, že na liek si ešte počkáme!

Liek Ivermectín je od konca januára na Slovensku povolený, no v lekárňach ho nedostanete. Liečivo totiž chýba v distribučných skladoch. K dispozícii je iba pre nemocnice alebo na lekársky predpis. V prípade, že si ho objednajú súkromné osoby, colníci ho musia zadržať.

Už od decembra sa o Ivermectíne začína hovoriť ako a lieku, ktorý môže výrazne pomôcť organizmu pri boji s ochorením COVID- 19. Viacerým lekárom v Európe sa osvedčilo jeho podávanie pacientom v kombinácii s vitamínom C a D, so selénom či zinkom. Doteraz sa u nás používal len ako veterinárny prípravok, no po tlaku laickej a časti odbornej verejnosti jeho používanie pre ľudí schválil koncom januára rezort zdravotníctva ministra Marka Krajčího.

Doktorka: Zomierajú pacienti a vy zadržiavate liek!

Ani po takmer dvoch týždňoch však liek nie je bežne dostupný v lekárňach, ba ani v nemocniciach. Na situáciu sa už nemohla pozerať doktorka z Kysuckej nemocnice s poliklinikou v Čadci Michalea Tašárová, ktorá poslala premiérovi Igorovi Matovičovi a vláde otvorený list. „Kým na Slovensku neprestajne zomierajú stovky chorých, život zachraňujúci liek na absurdný smrteľný príkaz vlády už týždne zadržiavajú colnice v Žiline a iných mestách,” rozhorčila sa Tašárová nad zadržovaním lieku objednaného súkromnými osobami.

Ivermectín. foto: wikipedia

Hovorkyňa Finančnej správy SR Martina Rybanská pre TASR uviedla, že v prípade ak sa v zásielke objaví liek pre fyzickú osobu, tak sa vždy musia obrátiť na Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL). Rybanská vysvetlila, že čo sa týka samotného lieku s účinnou látkou ivermectín, tak colné úrady registrujú takéto zásielky približne od januára tohto roka. Najčastejšie sú podľa jej slov zasielané z krajín ako India, Thajsko či Rusko. Colníci zadržali doteraz viac ako desať zásielok. „Ľudia si tieto lieky objednávajú z rôznych štátov prostredníctvom internetu, ale lieky sú im väčšinou zasielané z Indie a často bez príbalového letáku len samotné blistre v obálkach,“ povedala s tým, že išlo o rôzne druhy liekov v zásielkach, ktoré obsahovali účinnú látku ivermectín.

Pri liekoch si finančná správa od ŠÚKL vyžiada stanovisko, v ktorom sa uvádza, či je možné lieky prepustiť do voľného obehu. V prípade, že štátny ústav nesúhlasí, aby sa lieky dostali k adresátovi, colný úrad vydá rozhodnutie o neprepustení tovaru do voľného obehu. „Zásielky s týmto druhom tovaru sú potom vo väčšine prípadov zasielané späť na adresu odosielateľa,“ doplnila Rybanská s tým, že prípadne sa tovar zlikviduje.

V lekárňach ho nemajú

V prvej várke išlo na Slovensko len 5-tisíc dávok lieku a minister Krajčí varoval, že ešte neprebehli pri Ivermectíne všetky klinické testy a bude sa dať použiť len na lekársky predpis. Ani ten však ešte nemusí zaručiť, že sa k liečivu dostanete. Prezident Slovenskej lekárskej komory Marián Kollár vraví, že aj keď ho on osobne ešte nepoužil, informácie o nedostatočnom zásobení sa k nemu dostali. „Viem, že v lekárňach ešte nie je, je viac menej na skladoch a viem, že ľudia si ho kupovali v Rakúsku,“ doplnil Kollár. Ani šéf lekárskych odborov Peter Visolajský nepatrí k prívržencom Ivermectínu a myslí si, že je potrebné si ešte počkať na výsledky klinických štúdií. „Samozrejme on nie je úplne dostupný tak ako bežné lieky pretože len dostal výnimku. Veľa distribučných firiem aj lekárov ešte čaká, keďže všetky dopady u pacienta – pozitívne ako aj negatívne – nie sú vyhodnotené,“ zdôraznil Visolajský.

Šéf Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ avizuje, že Ivermectín príde najskôr o týždeň. Foto: tasri

Príde najskôr o týždeň

V utorok Krajčí informoval, že podpísal žiadosť na 7 000 balení ivermectínu. Dodal, že obrovský ošiaľ okolo liečiva je podľa neho neopodstatnený. Podľa prezidenta Slovenskej lekárnickej komory (SLeK) Ondreja Sukeľa budú balenia na lekársky predpis dostupné najskôr až na konci budúceho týždňa. Adresoval preto ľuďom dosť zvláštnu prosbu. „Chceli by sme verejnosť poprosiť, aby neobchádzala lekárne, pretože keď lekárnik denne zažije 20 pacientov, ktorí sa dožadujú či už osobne, alebo telefonicky ivermectínu, vyrušuje ho to pri bežnej práci,” apeloval na verejnosť Sukeľ.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Cesta k Ivermectínu je tŕnistá: Lekárnici odkazujú, že na liek si ešte počkáme!