V sobotu 26. februára vyšiel v Zbierke zákonov zákon, ktorý pojednáva o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. Zákon obsahuje zmenu zákona o kybernetickej bezpečnosti.
Táto zmena zákona umožňuje Národnému bezpečnostnému úradu rozhodnúť buď z vlastnej iniciatívy, alebo na základe žiadosti oprávneného subjektu o blokovaní škodlivého obsahu alebo aktivity. Podľa sudcu Krajského súdu Bratislava Petra Šamka zrejme z dôvodu, že zákonodarca postupoval príliš rýchlo, nezohľadnil judikatúru Európskeho súdu pre ľudské práva k problematike blokovania webových stránok.
„Paradoxným je, že obsahovo obdobný zákon týkajúci sa blokovania webových stránok je aj súčasťou ruského práva a práve obsah tohto ruského právneho predpisu a jeho využívanie v praxi ruským telekomunikačným regulačným úradom Roskomnadzor boli predmetom preskúmavania v nedávnom rozhodnutí Európskeho súdu pre ľudské práva vo veci OOO Flavus a ďalší proti Rusku zo dňa 23. 06. 3020 so záverom o porušení článku 10 Dohovoru (právo na slobodu prejavu a právo na šírenie informácií),“ píše na portáli Právne listy Šamko a upozorňuje na úskalia zákona.
Čítajte viac:
ESĽP mal totiž dospieť k záveru, že zablokovanie celého obsahu je extrémnym opatrením. „Bude v rozpore s článkom 10 Dohovoru, ak cenzorský úrad, u nás NBÚ, zablokuje prístup k celému webu, pokiaľ web obsahuje aj informácie, ktoré nie sú závadné v zmysle vnútroštátnej legislatívy,“ tvrdí sudca. Upozornil tiež, že z pohľadu judikatúry ESĽP nie je možné zablokovať web iba preto, že je kritický k vláde. Šamkovi sa tiež nepozdáva, že zákonodarca bližšie nedefinoval pojmy „citlivý údaj“ či „závažné dezinformácie“.
Podľa novej právnej úpravy by najskôr malo dôjsť k zablokovaniu webstránky a až následne sa môže dotknutá osoba obrátiť na súd, aby preskúmal toto rozhodnutie. Šamkovi nie je jasné, prečo zákonodarca nezvolil koncept blokovania škodlivého obsahu na základe rozhodnutia súdu.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Sudca Šamko upozornil na možný rozpor medzi blokovaním webstránok a judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva