Po zrušení tzv. Mečiarových amnestií v roku 2017 sa mali uvoľniť našim súdom ruky. Jedným z prípadov, ktoré sa opätovne otvorili je prípad únosu a zavlečenia prezidentovho syna Michala Kováča mladšieho do Rakúska z roku 1995. Podľa obžaloby za akciou stála Slovenská informačná služba (SIS), ktorej vtedy šéfoval Ivan Lexa. Prípad však súdy stále neotvorili a zrýchlenie konania zamietol aj Súdny dvor EÚ v Luxemburgu.
V prípade únosu syna prezidenta Michala Kováča je obvinených trinásť ľudí vrátane bývalého šéfa SIS Ivana Lexu. Práve ten podľa obžaloby celú akciu zorganizoval. Pojednávanie na súde sa však doteraz ešte neotvorilo. Lexov advokát Marek Para totiž požiadal, aby opätovné otvorenie prípadu najskôr posúdil Súdny dvor Európskej únie.
Žiadosť Kokott neprešla
Predseda senátu Okresného súdu v Bratislave Karol Posluch požiadal Súdny dvor EÚ sídliaci v luxemburskom meste Luxemburg, aby prípad posúdil v tzv. naliehavom konaní. Znamenalo by to výrazne urýchlenie rozhodnutia. Neuspel však. Upozornil na to denník SME.
Návrhu generálnej advokátky Súdneho dvora Juliane Kokott na zrýchlenie konania Luxemburg nevyhovel. „Tretia komora Súdneho dvora EÚ sa po vypočutí generálnej advokátky Juliane Kokott rozhodla nevyhovieť návrhu,“ zhrnul aktuálny stav prípadu Posluch.
Špekuluje Lexa?
Súdny dvor by mal odpovedať na tzv. prejudiciálne otázky. Lexa chce vedieť, či mohol amnestie zrušiť parlament so súhlasom Ústavného súdu. Luxemburgu sa tiež pýta, či by naňho mohol byť vydaný európsky zatykač za skutky, ktoré už boli raz amnestované.
Ak by súd odpovedal záporne, v budúcnosti by to dnes 59-ročnému Lexovi mohlo pomôcť. Pred väzbou či basou by mu stačilo ujsť do iného štátu EÚ. V rukách by mal pre taký prípad rozhodnutie súdneho dvora, že Slovensko naňho nemôže vydať európsky zatykač.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Sudca chcel zrýchliť proces s Lexom v kauze únosu: Nepomohla mu ani Kokott!