eReport.sk
Ilustračné foto: shutterstock

Súd rozhodol vo veci akcionára skrachovanej EZP. Bude musieť zaplatiť?

Slovensko nemusí zaplatiť viac ako 30 miliónov eur cyperskej schránkovej spoločnosti, ktorá bola pôvodne akcionárom skrachovanej Európskej zdravotnej poisťovne (EZP). Krajský súd v Bratislave zrušil rozsudok Okresného súdu Bratislava I v spore, v ktorom žalovala štát o náhradu škody za zmarenú investíciu. Informoval o tom odbor komunikácie parlamentu.

„Krajský súd v Bratislave ako odvolací súd aktuálnym rozhodnutím zrušil pre závažné pochybenia v celosti rozsudok prvostupňového súdu. Odvolací súd sa teda po takmer tri roky trvajúcom odvolacom konaní nakoniec stotožnil s argumentáciou Slovenskej republiky,” spresnil tlačový odbor Kancelárie Národnej rady (NR) SR.

Okresný súd Bratislava I, ktorý v rozsudku z roku 2017 najprv konštatoval, že základ nároku žalobcu je daný, podľa Krajského súdu v Bratislave vec nesprávne právne posúdil a tiež nevykonal dôkazy navrhované žalovanou Slovenskou republikou, ktorú v spore zastupovala NR SR. Odbor komunikácie parlamentu toto rozhodnutie hodnotí ako ďalšie víťazstvo Slovenska v sporoch s akcionármi zdravotných poisťovní.

EZP bola od mája 2008 v likvidácii. Trh zdravotného poistenia opustila po zmenách platných v tom istom roku, kedy štát zakázal súkromným zdravotným poisťovniam vyplácať zisk akcionárom. Cyperská schránková spoločnosť žalovala štát o náhradu škody za zmarenú investíciu.

Žalovaná suma predstavovala viac ako 30 miliónov eur, z čoho približne polovica predstavovala skutočnú stratu (úbytok na majetku) a zvyšok ušlý zisk. Škoda mala podľa cyperskej spoločnosti vzniknúť pre prijatie spomínanej legislatívy a z toho istého dôvodu išla EZP do likvidácie. NR SR uplatnený nárok žalobcu od začiatku v celom rozsahu odmietala a neuznávala ho.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport