Vyspelý či rozvojový svet. Ľudia v oboch typoch krajín rovnako holdujú kolovým nápojom. Najväčší producenti ako Coca-Cola či Pepsico sú zároveň top znečisťovateľmi životného prostredia plastmi. V prvej desiatke nelichotivého rebríčka sa umiestnil rovnako výrobca cigariet, čokoládovej tyčinky, ale takisto drogistického tovaru. Medzi položkami sa možno nachádzajú aj vaše obľúbené výrobky.
Pod taktovkou korporácií
Spoločnosť Coca-Cola, ktorá je známa najmä pre svoj kolový nápoj rovnakého názvu je najväčším znečisťovateľom na svete pokiaľ ide o plastový odpad. Neslávne prvenstvo získala spoločnosť už tretí rok po sebe. Vyplýva to z údajov medzinárodnej neziskovej organizácie Break Free From Plastic. Každý rok 15-tisíc dobrovoľníkov po celom svete zbiera v jednotlivých krajinách plastový odpad a dokumentujú značku každého nájdeného plastového výrobku. A práve Coca-Cola sa našla až na 13 834 položkách nájdených plastov, čo je viac ako nájdené plasty spoločností Nestlé a PepsiCo dokopy.
Na štvrtom mieste plastových znečisťovateľov sa umiestnila britsko-holandská korporácia Unilever, ktorá vlastní značky ako Dove, Domestos, Hellman´s alebo Magnum. Päticu uzatvára americká nadnárodná spoločnosť Mondeléz, ktorá je spotrebiteľom viac známa produktmi ako Milka, Oreo či Halls. Na šiestom mieste sa umiestnila spoločnosť Mars, známa s čokoládovou tyčinkou rovnakého názvu, ale aj tyčinkami Snickers a Twix. Tabakový priemysel zastupuje na ôsmom mieste spoločnosť Phillip Morris, ktorá vyrába napríklad cigarety Marlboro či L&M.
Ako uvádza portál Industry Europe dokopy dobrovoľníci vyzbierali viac ako 350-tisíc kusov plastového odpadu, ktorý zdokumentovali. Z toho bolo 63 percent s rozoznateľnou značkou. Ako uvádza portál, Coca-Cola zostáva najväčším plastovým znečisťovateľom na svete, nakoľko je zodpovedná za viac ako 2,9-milióna ton plastového odpadu ročne. Pre Emmu Priestland zo spomínanej neziskovky Break Free From Plastic je jedinou možnosťou ako znečisťovanie zastaviť nariadenie zakázať výrobu produktov s plastami jednorazového použitia. „Najväčší znečisťovatelia na svete tvrdia, že tvrdo pracujú na riešení znečistenia plastmi, ale namiesto toho pokračujú v navyšovaní škodlivých plastových obalov na jedno použitie,“ uviedla.
Sľuby do roku 2030
Podľa ďalších zistení zberači „plastových dát“ našli najčastejšie vrecúška na ochutenie používané v reštauráciách. Podľa Simona Mbatu, jeden z dobrovoľníkov-zberačov odpadu a národného koordinátora Juhoafrickej asociácie pre zber odpadu, väčšina z plastov, s ktorými sa stretávajú sa nedá recyklovať. „Čokoľvek, čo sa nedá recyklovať sa nesmie vyrobiť,“ uviedol.
Najväčší znečisťovateľ, spoločnosť Coca-Cola vydala k zisteniam vyhlásenie, v ktorom uviedla, že v spolupráci s ďalšími spoločnosťami pripravujú plány na pomoc pri čistení odpadu a znižovaní ich plastovej stopy. „Celosvetovo sa zaväzujeme dostať každú fľašu späť do roku 2030, aby žiadna z nich neskončila ako v oceánoch,“ uvádza sa v stanovisku. Spoločnosť navyše tvrdí, že fľaše so 100 percent recyklovaným plastom sú v súčasnosti dostupné na osemnástich trhoch po celom svete a tento počet neustále rastie. Coca-Cola tiež znížila použitie plastov v sekundárnych obaloch.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Sú chutné, máme ich radi, ale majú smutné prvenstvo