tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Zľava maďarský generálny prokurátor Péter Polt, najvyšší štátny zástupca Českej republiky Igor Stříž, generálny prokurátor SR Maroš Žilinka a prvý námestník generálneho prokurátora Poľskej republiky a národný prokurátor Dariusz Barski.
Zľava maďarský generálny prokurátor Péter Polt, najvyšší štátny zástupca Českej republiky Igor Stříž, generálny prokurátor SR Maroš Žilinka a prvý námestník generálneho prokurátora Poľskej republiky a národný prokurátor Dariusz Barski. Foto: tasr

Stretli sa generálni prokurátori V4. Podpísali Bratislavskú deklaráciu

Trestné činy proti životnému prostrediu a kompetencie prokuratúry pri výkone pôsobnosti vo verejnej správe boli hlavnými témami výročného 10. stretnutia generálnych prokurátorov krajín V4, ktoré sa uskutočnilo 21. až 23. septembra. Závery zo samitu premietli do Bratislavskej deklarácie, ktorú vo štvrtok (22. 9.) podpísali na Bratislavskom hrade. TASR o tom informoval hovorca Generálnej prokuratúry (GP) SR Dalibor Skladan.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Poslanec za SaS Juraj Krúpa
  2. Minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽANO).
  3. Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD)

„Stretnutie generálnych prokurátorov potvrdilo, že spolupráca orgánov prokuratúr v rámci formátu V4 predstavuje veľký prínos na účinnejšie a efektívnejšie napĺňanie úloh prokuratúr, a práve spolupráca prokuratúr môže byť vzorom kooperácie aj pre iné orgány a inštitúcie štátov V4,“ skonštatoval generálny prokurátor SR Maroš Žilinka.

Prokurátorov prijal šéf NR SR

Na stretnutí privítal svojich rezortných kolegov, najvyššieho štátneho zástupcu Českej republiky Igora Stříža, generálneho prokurátora Maďarska Pétera Polta a prvého námestníka generálneho prokurátora Poľskej republiky Dariusza Barskeho. Vo štvrtok ich prijal na Bratislavskom hrade predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina), po ktorom podpísali spoločnú deklaráciu.

Na snímke zľava prvý námestník generálneho prokurátora Poľskej republiky a národný prokurátor Dariusz Barski, generálny prokurátor SR Maroš Žilinka, najvyšší štátny zástupca Českej republiky Igor Stříž a maďarský generálny prokurátor Péter Polt počas podpisu Bratislavskej deklarácie. – Foto: tasr

Environmentálna trestná činnosť podľa generálnych prokurátorov stúpa, prebieha skryto a rastie sofistikovanosť jej páchania, ako aj cezhraničný dosah. Zvlášť poukázali na nebezpečnosť neoprávneného nakladania s odpadmi a na ich cezhraničnú prepravu zo západoeurópskych krajín s cieľom uskladnenia a likvidácie do štátov V4. „S kolegami sme si stanovili za cieľ zachovanie prírodného dedičstva, a to aj prostredníctvom nástrojov trestného práva,“ uviedol generálny prokurátor SR.

Prioritou je aj konfiškácia majetkov

Šéfovia generálnych prokuratúr V4 chcú ďalej prehlbovať spoluprácu a výmenu poznatkov. Za prioritný prostriedok boja s trestnou činnosťou proti životnému prostrediu považujú odhaľovanie, zmrazovanie a konfiškáciu majetkov a zdrojov určených na páchanie trestnej činnosti alebo pochádzajúcich z nej. Zdôrazňujú tiež potrebu zvyšovania špecializácie a vzdelávania orgánov činných v trestnom konaní v tejto oblasti a spolupráce nielen medzi nimi, ale aj inými štátnymi orgánmi a mimovládnymi organizáciami pôsobiacimi na úseku ochrany životného prostredia.

Generálni prokurátori štátov V4 chcú tiež spoločne presadzovať, aby netrestné právomoci prokuratúr boli vykonávané vo verejnom záujme, na zabezpečenie uplatňovania zákona, rešpektovania základných práv a slobôd a v rámci zákonom stanovených právomocí prokurátorov a v súlade s Dohovorom o ochrane ľudských práv a slobôd. Zdôraznili tiež záujem o širšiu spoluprácu v netrestnej oblasti zameranú na výmenu skúseností, najlepších praktík a súvisiacich normatívnych materiálov.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Stretli sa generálni prokurátori V4. Podpísali Bratislavskú deklaráciu

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku