eReport.sk
Foto: tasr

Štiepenie v Pellegriniho Hlase? Mladému krídlu môžu vadiť exsmeráci


Stará garda odídencov verzus mladá krv. Dokážu dve stranícke krídla v Hlase Petra Pellegriniho spolunažívať bez konfliktov? Čerstvému projektu Petra Pelegriniho Hlasu – SD sa darí nielen v opozičných laviciach, ale aj v prieskumoch preferencií. Čaká Pellegriniho stranu len svetlá budúcnosť, alebo bude onedlho riešiť stranícku vzburu? EReport.sk prináša viacero scenárov, s ktorými sa možno bude musieť líder sociálnych demokratov v blízkej budúcnosti popasovať.

1. Raketový rast

Predbehne Matoviča! Jedným z najpravdepodobnejších scenárov, ktorý Hlas zrejme čaká, je jeho raketový vzostup preferencií. Dosvedčujú to aj samotné čísla v prieskumoch. Dokonca v poslednom prieskume už aj „ukázal chrbát“ Obyčajným ľuďom Igora Matoviča, ktorý sa donedávna ešte tešili líderstvu v tabuľkách.

Podľa šéfa agentúry AKO je logické, že u Pellegriniho nastal podobný vzostup. „Bez ohľadu na to, ktorá  strana vládne, tak, keď je ťažké obdobie, ju voliči začnú trestať za vládu Je jedno či to je komunál alebo veľká politika. Je teda normálne, že strany, ktoré sú pri moci v čase krízy klesajú,“ myslí si Hřích. Premiérska strana naozaj posledné mesiace zažíva poriadny pokles preferencií. Zatiaľ čo si po voľbách, ako víťazná strana v apríli na účet v prieskume Focusu pripísala 24,4 percenta, tak podľa čísiel z leta padla dole o šesť percent. A podľa čísel z čerstvého pri agentúry AKO dokonca Matovičova strana padla na 15,3 percent.

„Momentálne je výhodnejšia pozícia byť v opozícii, pretože opoziční politici a opozičné strany môžu poukazovať na problémy, no nie sú zodpovední za ich riešenia,“ dodáva šéf agentúry AKO. Práve samotný Matovič je kritizovaný zo strany verejnosti, ale aj politických oponentov na viacerých frontoch. Či už ide o jeho často nevyberanú komunikáciu na sociálnych sieťach alebo zvládanie korona krízy a zavádzanie často kritizovaných bezpečnostných opatrení. 

Jedným z najhlasnejších kritikov je práve Hlas, ktorému úloha opozičnej strany naozaj vyhovuje, čo vidieť aj na jej preferenčných číslach. Pellegrini ohlásil vznik novej strany len v júni, no podľa Focusu už v lete dýchal Matovičovi na chrbát s 16,2 percentami, zatiaľ čo OĽaNO malo  vyše osemnásť. Po prvýkrát predbehol Matoviča už v spomínanom prieskume AKO, kde si na účet pripísal 18,8 percenta.

2. Vnútorný konflikt

Konflikt na spadnutie? Je možné, že líder Hlasu sa bude musieť popasovať s podobnými problémami, aké v minulosti spôsoboval on sám svojmu straníckemu exšéfovi Robertovi Ficovi. Podľa viacerých zdrojov eReport.sk z blízkych kruhov strany totiž proti sebe v sociálno-demokratickom subjekte stoja dva tábory. A to mladá krv verzus starí harcovníci. Práve prvej menovanej skupine majú byť proti srsti mená okolo Pellegriniho, spolu s ktorými dal zbohom Smeru.

Medzi najvypuklejšie tváre odídencov patrí napríklad Erik Tomáš, Denisa Saková, Peter Žiga či Richard Raši. Bývalého primátora Košíc sme k téme oslovili na pôde Národnej rady, no len stručne odvetil: „Krídlo sa neláme.“ Žiga sa k otázkam taktiež odmietol vyjadriť. Za najvýraznejšiu tvár mladého krídla Hlasu sa považuje Michal Bartek, ktorého zviditeľnil portál Infosecurity, keď ho spojil s asistentom vojenského pridelenca Ruskej Federácie na Slovensku, Alexandrom Zadorožnym,

Michal Bartek je mladou posilou v Pellegriniho Hlase. Foto: tasr

K problematike sme oslovili aj samotného Barteka, ten na otázky neodpovedal. Rovnako reagovala aj hovorkyňa strany Patrícia Macíková, ktorá taktiež otázky k téme obdržala. Podľa politológa Radoslava Štefančíka rozkoly aj v nedávno založených stranách nie sú žiadnou novinkou a podobné tendencia sú dlhodobým prejavom slovenského straníckeho systému.

„Takže, ak by aj došlo k rozkolu vo vnútri Hlasu, nemohlo by to nikoho prekvapiť. Je možné, že mladí sociálni demokrati vstupovali do Hlasu s naivnou predstavou o novej politickej strane, o nových ľuďoch v politike, prípadne novej politickej kultúre, pritom Hlas sa od začiatku javí skôr ako klon Smeru, len s absenciou niektorých tvárí,“ podčiarkol odborník.

3. Strata imidžu

Za určitých okolností hrozí Hlasu aj pokles preferencií, aj keď práve tento scenár je v súčasnosti najmenej pravdepodobný. Šéf agentúry AKO Hřích priznal, že k podobnej strate percent môže dôjsť  najmä v jednom prípade.

„Keď sa na to pozerám, tak nie len osobné kauzy pri tomto fungujú u akéhokoľvek politika. Muselo by to byť skôr určité sklamanie. Sklamanie je na Slovensku najsilnejšia vec, ktorá na Slovensku funguje. Museli by sa potenciálni voliči v niečom sklamať, napríklad podobne ako sú sklamaní z toho, ako v súčasnosti funguje a komunikuje súčasná vláda,“ priznal Hřích.

Foto: tasr, sita

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Štiepenie v Pellegriniho Hlase? Mladému krídlu môžu vadiť exsmeráci

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne