eReport.sk
Štefan Kožka, foto: TV Markíza

Štefan Kožka je už v hereckom nebi

V pondelok večer objavil sused nevládne telo slovenského herca Štefana Kožku (66). Známy umelec mal v poslednom čase zdravotné problémy.

Ako prvé priniesli informáciu topky.sk. Jeho nevládne telo mal nájsť sused v dome v maďarskej Rajke, kam sa presťahoval po rozvode s manželkou, takisto herečkou Zuzanou Skopálovou. O jeho novom bývaní eReport informoval len pred pár dňami. Herec sa sem presťahoval z Rusoviec, kde predtým pár býval.

Príčina úmrtia Štefana Kožku zatiaľ nie je jasná. Vie sa len toľko, že mal zdravotné problémy, a to so srdcom. Navyše mal vraj koronavírus. Či bola príčinou úmrtia kombinácia týchto dvoch faktorov, ukáže až pitva. Správu o hercovej smrti potvrdili viaceré zdroje, medzi nimi aj nemenovaný herecký kolega.  Pre TASR správu o jeho úmrtí potvrdila Ingrid Fašiangová, generálna riaditeľka bratislavského Divadla Nová scéna, kde herec pôsobil. Fašiangová ďalej uviedla, že príčina Kožkovej smrti ešte nie je známa. „V rámci divadla vieme, že bol pozitívny na ochorenie COVID-19, vo štvrtok bol na testoch, mal ťažký priebeh choroby,“ poznamenala

Štefan Kožka žil dlhé roky s kolegyňou Zuzanou Skopálovou, so svadbou sa neponáhľali, keďže každý z nich už jednu predtým absolvoval. No nakoniec sa vzali. Idylku narušilo v roku 2015 hercovo vyčíňanie s nožom, údajne v podguráženom stave. Dramatická situácia sa odohrala ešte v spoločnom dome. Terčom útoku a vyhrážania bola okrem manželky aj nevlastná dcéra. Skopálová nakoniec privolala políciu. Dvojica sa po incidente skúšala udobriť, no neskôr sa objavili správy o tajnom rozvode. Iné zdroje zas tvrdia, že rozvod neprebehol, ale Štefan a Zuzana už spolu naozaj ako pár nefungovali. Okrem spoločnej dcéry Rebeccy mal herec dve dcéry z predchádzajúceho manželstva.

Na divadelných doskách účinkoval herec v desiatkach inscenácií. V pôvodnom slovenskom muzikáli Mata Hari sa predstavil v úlohe manžela exotickej tanečnice Rudolfa McLouda, v komediálnej hre Figaro sem, Figaro tam si zahral grófa Almavivu a v známom muzikáli Fidlikant na streche alternoval hlavnú postavu s hercom Mariánom Slovákom.

Diváci mohli Štefana Kožku vidieť tiež v divadelnej kriminálnej komédii Šialené nožničky, v hre Ešte jeden do partie alebo v pôvodnom slovenskom muzikáli František z Assisi.

Ako režisér pracoval umelec na muzikáloch Hair, Muzikálový sen, Cigáni idú do neba, Sláva, Vyhadzovači a HairSpray.

Okrem pôsobenia v divadle Nová scéna účinkoval v mnohých televíznych a filmových projektoch. V seriáli Nepokojná láska si zahral už v roku 1975, účinkoval v Tisícročnej včele, v šesťdielnom televíznom filme Alžbetin dvor či v muzikáli Fontána pre Zuzanu.

Štefan Kožka má na konte množstvo hereckých úloh, ale diváci si ho pamätajú najmä z televíznych seriálov Záchranári, Priateľky, Odsúdené, Pod povrchom, Búrlivé víno a aktuálne z Hornej Dolnej, kde bude určite veľmi chýbať.

K úmrtiu Štefana Kožku sa vyjadrila aj jeho herecká kolegyňa Petra Polnišová, s ktorou účinkoval v seriáli Horná Dolná. „Milý môj Števko. Budeš nám veľmi chýbať. Prosím, odpočívaj tam hore v pokoji.“

Spoločne s kamarátkou Zuzkou Kubovčíkovou Šebovou vystúpili dnes ráno aj v markizackom Teleráne. Na známeho herca si takto zaspomínali.

„No… Tak, je to ešte veľmi čerstvá informácia,“zmohla sa na tieto slová Polnišová a cez slzy nedokázala ďalej hovoriť. „My sme to ešte asi nepredýchali, sme v obrovskom šoku. Pred pár dňami sme ho videli naposledy. Veľmi, veľmi sme všetci zasiahnutí, lebo naozaj to natáčanie, ako to už hovoríme roky, my sme tam úzka skupina ľudí a predstava, že sme o jedného prišli, je pre nás momentálne hrozná,“ povedala so slzami v očiach Kubovčíková Šebová.

Števko bol súčasťou tej našej rodiny. Je neuveriteľné si uvedomiť, že tu už nebude. Vždy odchádzal plný humoru a vychechtaný a veselý, a samozrejme, potom každý, keď prídeme domov, riešime svoje veci, ktoré doma máme, ktoré možno inýmneodhalíme. Tak mu posielame, naozaj „starému čertovi“ veľa lásky,“ doplnila ju trasľavým a uplakaným hlasom Polnišová. „Celej jeho rodine vyjadrujeme úprimnú sústrasť, špeciálne v týchto ťažkých časoch. Števko, veľmi nám chýbaš a budeš nám veľmi chýbať a nikdy na teba nezabudneme,“dodala uplakaná Zuzana. 

Štefan Kožka s hereckými kolegyňami Zuzanou Vačkovou a Zuzanou Šebovou

Foto: Instagram

K smrti Štefana Kožku sa vyjadrila aj ďalšia herecká kolegyňa Zuzana Vačková. „Som šokovaná, smutná. Je mi to veľmi ľúto…Odpočívaj v pokoji, Števko.“

Reagovala aj jeho kolegyňa z Novej scény Mirka Partlová. „Texty sa učia iba zbabelci a skúšajú iba netalentovaní”, boli tvoje ironické slová, ktoré ťa vždy sprevádzali, a preto sme ťa ľúbili. Urob tam hore poriadky. Budú mi chýbať tvoje uštipačné poznámky. Maj sa dobre.“

S Mirkou Partlovou boli kolegami na Novej scéne

Foto: Instagram

Pridal sa aj hudobník Marián Čekovský, ktorý napísal len R.I.P., Števo a pridal fotografiu zosnulého herca.

Štefan Kožka odišiel do hereckého neba

Foto: Instagram

Na známeho herca si zaspomínal aj moderátor Richard Vrablec. „Rok 2015. Moja mama a Števko. Naposledy sme si v septembri v rusoveckej krčmičke dali pivečko a Štefan skonštatoval: „Neboj sa,j dobre bude, len život treba brat s úsmevom “ – ach, vtedy mi ani nenapadlo, že sa vidíme naposledy. Česť tvojej pamiatke.

Štefan Kožka s mamou Richarda Vrableca

Foto: Facebook


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Štefan Kožka je už v hereckom nebi

KOMENTOVALI STE: