tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Predseda strany SaS Richard Sulík.
Predseda strany SaS Richard Sulík. Foto: tasr

Stav vládnej koalície je politickým divom sveta! Neplatia žiadne pravidlá

Aktuálny stav, keď je SaS súčasťou vlády, ale nie vládnej koalície, je podľa publicistu Juraja Hrabka natoľko neštandardný, že ho možno prirovnať k politickému divu sveta.

Politici SaS a OĽANO sa podľa neho vmanévrovali do pozície, keď budú musieť situáciu riešiť, ale len veľmi ťažko sa to bude dať bez toho, aby jedna zo strán utrpela politickú prehru. „Nemôžete rozhodovať vo vláde, ale pritom nebyť vo vládnej koalícii. Ak to môže urobiť SaS a všetci sa zmieria s tým, že takýto politický div je možný, tak to potom môžu urobiť aj iné politické strany,“ skonštatoval Hrabko.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Zuzana Čaputová
  2. Predseda vlády Eduard Heger
  3. Predseda Výboru Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) pre hospodárske záležitosti a poslanec NR SR Peter Kremský (OĽaNO).
  4. Prezidentka SR Zuzana Čaputová
  5. Ústavný súd
  6. Prvý podpredseda vlády pre ekonomiku SR Richard Sulík (SaS).
  7. Pavla Holcová


Variant, pri ktorom sa bude vláda na Slovensku vyvíjať spontánne a prakticky bez pravidiel, sa podľa neho nedá vylúčiť. „Jeden z najväčších problémov je, že slovenská politika nemá žiadne pravidlá. Stranícka kreativita je tu veľmi vysoká, predpokladať sa vopred nedá nič, lebo neplatia ani základné politické pravidlá a hodnoty,“ uviedol.

Ak by SaS dokázala ustúpiť od požiadavky na odchod Igora Matoviča (OĽANO) z postu ministra financií výmenou za podpis novej koaličnej zmluvy, podľa Hrabka by to situáciu dočasne upokojilo, ale definitívne nevyriešilo. „Koaličná zmluva, ktorú uzatvorili pred dvomi rokmi, bola celkom dobrá. Myslíte si, že keď sa uzatvorí nová koaličná zmluva, nebudú ju porušovať? To táto vládna koalícia nedokáže,“ tvrdí.

Ani variant, pri ktorom by SaS naďalej podporovala vládu, ale už bez účasti svojich ministrov, by podľa Hrabka situáciu neriešil. „Ak ministri za SaS podajú demisiu a SaS sa vráti do parlamentu, je povinnosťou opozície, Roberta Fica, Petra Pellegriniho, alebo kohokoľvek iného, dať návrh na odvolanie Igora Matoviča. A potom by bolo zaujímavé sledovať, ako sa SaS pri tomto hlasovaní bude správať,“ upozornil. Práve SaS v prípade hlasovania o prezidentkou vetovanom protiinflačnom balíku tvrdo kritizovala OĽANO a Sme rodina za hlasovanie s opozíciou.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa v súvislosti s tzv. protiinflačným balíkom obrátila na Ústavný súd (ÚS) SR, pričom nežiada len preskúmanie súladu právnych predpisov s ústavou, ale aj pozastavenie ich účinnosti. Ak by ÚS podnet prijal na konanie a zároveň vyhovel požiadavke na pozastavenie účinnosti, bude realizácia opatrení plánovaných od budúceho roka čakať na definitívny verdikt súdu.

„ÚS v tomto prípade nemá stanovený žiadny termín, dokedy musí rozhodnúť. Môže to trvať rok, tri roky, aj päť rokov,“ povedal Hrabko. Konanie na ÚS však podľa neho nebráni Národnej rade SR v schvaľovaní novej legislatívy, ktorá by mala tiež na cieľ pomôcť ohrozeným skupinám vysporiadať sa s rastúcou infláciou.

Zdroj: tasrKOMENTÁRE ČLÁNKU :

Stav vládnej koalície je politickým divom sveta! Neplatia žiadne pravidlá

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku