V mieri dokážeme žiť len vtedy, ak budeme stavať na tolerancii, rešpektovať druhých a ak si prestaneme zamieňať vlastenectvo s agresívnym nacionalizmom.
„Nestačí iba hovoriť o svetovom mieri, treba preň niečo urobiť. Hoci len toľko, že nedopustíme, aby sa zabudlo na hrôzy spojené s vojnou. Iniciatíva Strom pokoja a myšlienky, na ktorých tento projekt podporovaný rezortom diplomacie stojí, sú preto hodné našej pozornosti. Vysadením pamätného stromu si pripomíname dôležitosť kolektívnej historickej pamäte aj význam porozumenia medzi národmi.“ Vyhlásil to štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky (MZVEZ SR) Martin Klus v pondelok, 16. augusta 2021 na Srbskom cintoríne vo Veľkom Mederi, pri príležitosti slávnostného vysadenia Stromu pokoja.
Mladá generácia musí hľadať poučenia
Od svojho vzniku v roku 2018 bol medzinárodný projekt výsadby pamätných stromov úspešne realizovaný už v desiatich štátoch na troch kontinentoch sveta. Iniciatíva, pôvodne spájaná s výročím konca prvej svetovej vojny, sa postupne rozvinula do všeobecnejšieho zamerania na podporu myšlienok mieru a priateľstva medzi národmi. A dnes dokonca šíri aj ekologické posolstvá a uctieva si nielen obete vojnových konfliktov, ale aj obete prírodných či environmentálnych katastrof. „Aj vďaka tomu môže súčasná mladá generácia hľadať poučenia nad chybami predkov. Nesmieme zabúdať na lekcie z minulosti, pretože ak sa z našej histórie nepoučíme, sme odkázaní zopakovať ju,“ povedal štátny tajomník MZVEZ SR Martin Klus.
Slovensko je krajina dobrých nápadov
Medzinárodný projekt Strom pokoja občianskeho združenia Servare et Manere sa realizuje aj s podporou Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR. Projekt zároveň reprezentuje našu krajinu pod oficiálnou značkou Dobrý nápad Slovensko – Good Idea Slovakia. „Aj vďaka tejto značke dávajú Slováci o sebe vedieť vo svete a ukazujú, že Slovensko je krajina dobrých nápadov, inovácií, šikovných a mimoriadne schopných ľudí. Vďaka patrí všetkým, ktorí sa svojimi aktivitami významnou mierou podieľajú na národnej prezentácii. Projekt Strom pokoja je toho konkrétnym príkladom,“ vyhlásil štátny tajomník rezortu diplomacie M. Klus.
Mohlo by vás zaujímať:
Na Srbskom cintoríne vo Veľkom Mederi je v hromadných hroboch pochovaných vyše päťtisíc srbských vojakov, ako aj stovky ďalších obetí rôznych národností. Práve miesta ako je cintorín vo Veľkom Mederi, kde zasadili ďalší Strom pokoja, sú podľa Martina Klusa mementom, aký krehký vie byť mier a aká vzácna je naša sloboda.
Zdroj: tasr
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Štátny tajomník Klus: V mieri dokážeme žiť len vtedy, ak budeme stavať…