eReport.sk
Štatistický úrad úspešne absolvoval tretiu, poslednú skúšku sumarizácie volebných výsledkov pre nadchádzajúci volebný víkend. Na fotografii sú pracovníci najväčšieho pracoviska v Bratislave, ktoré bude sumarizovať výsledky volieb z takmer 400 okrskov. Foto: fb/statistickyuradslovenskejrepubliky

VIDEO Štatistický úrad: Priebežné výsledky sa budú zverejňovať na webe

Priebežné neoficiálne výsledky parlamentných volieb bude Štatistický úrad (ŠÚ) SR zverejňovať na portáli volbysr.sk v sobotu 30. septembra po 22.00 h. Respektíve po uzavretí všetkých volebných miestností. Zverejnenie definitívnych výsledkov na webe volbysr.sk očakáva ŠÚ po ich schválení štátnou volebnou komisiou. Čo býva spravidla v nedeľu poobede.

Priebežné výsledky sa budú aktualizovať približne každých desať minút. Ukazovať budú stav sumarizácie, volebnú účasť aj úspešnosť politických subjektov. „Dostupné budú údaje v súhrne za SR aj za osem krajov, 50 územných obvodov a 79 okresov,“ priblížil na štvrtkovej tlačovej konferencii vedúci oddelenia volieb ŠÚ Jozef Brinda.

Jozef Brinda vedúci oddelenia volieb ŠÚ SR. Zdroj: tasr

Zápisnice prvý raz povinne elektronicky

Definitívne výsledky volieb budú obsahovať podrobné dáta za takmer 3000 obcí a miest do úrovne jednotlivých okrskov. Počas volebného víkendu budú dočasne nedostupné vybrané služby a portál ŠÚ.

Sobotné parlamentné voľby budú prvé, v ktorých volebné komisie zápisnice s výsledkami vytvoria aj odošlú na sumarizáciu povinne elektronicky. Všetky zápisnice podľa šéfa ŠÚ SR Petra Peťka vytvoria a spracujú elektronicky. Obce nebudú musieť nosiť fyzicky zápisnice, Peťko preto predpokladá rýchlejšie spracovanie výsledkov. Týka sa to všetkých takmer 6100 zápisníc okrskových aj okresných volebných komisií.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Prezidentka SR Zuzana Čaputová
  2. voľby prieskum
  3. voľby prieskum

Bratislava bude najvyťaženejšia

Sumarizovať výsledky volieb bude vyše 700 odborníkov štatistického úradu v rámci 51 sumarizačných útvarov. Z nich bude 49 pôsobiť pri okresných volebných komisiách v rámci SR. Jeden sumarizačný útvar vytvorili pre komisiu, ktorá spracováva výsledky zo zahraničia. V sídle štatistického úradu v Bratislave bude pôsobiť aj centrálny sumarizačný útvar.

Najviac zaťaženým bude sumarizačné pracovisko v Bratislave, kde sa budú spracovávať výsledky z 398 okrskov. Najmenej zaťaženými budú sumarizačné útvary v Šali, Dolnom Kubíne, Stropkove, Pezinku, Malackách a Ružomberku.

Integrovaný volebný informačný systém

Volebným komisiám pomáha pri sumarizovaní výsledkov Integrovaný volebný informačný systém (IVIS). Funkčnosť a spoľahlivosť programového vybavenia a komunikačných sietí systému IVIS potvrdili tri skúšky.

Vo voľbách kandiduje 24 politických strán a hnutí a jedna koalícia. Na Slovensku môže voliť približne 4,3 milióna voličov. V ére samostatného Slovenska pôjde o deviate voľby do Národnej rady SR.

Zdroj: tasr, fb/statistickyuradslovenskejrepubliky


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Štatistický úrad: Priebežné výsledky sa budú zverejňovať na webe

Odoberať
Upozorniť na
6 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php