eReport.sk
Daniel Lipšic, foto: tasr

Stanovisko Daniela Lipšica: Prokurátor úmyselne uvádza vo svojich stanoviskách nepravdivé skutočnosti

Včera som uverejnil stanovisko, v ktorom som sa ohradil proti tvrdeniu prokurátora Krajskej prokuratúry Bratislava v návrhu na vzatie do väzby, kde argumentoval, že jedným z dôvodov kolúznej väzby vyšetrovateľa NAKA Štefana Mašina je skutočnosť, že pri svojom zadržaní požiadal svoju kolegyňu, aby ma kontaktovala a informovala ma o zaistení spisového materiálu.

Vo svojej reakcii som uviedol, že prokurátor KP zavádzal sudcu pre prípravné konanie, pretože uviedol, že vyšetrovateľ NAKA Štefan Mašín ma chcel vyrozumieť ako špeciálneho prokurátora a námestníka generálneho prokurátora, pričom úplne zamlčal, že v tejto veci som bol vyrozumený ako dozorový prokurátor. Napriek tomu včera hovorca Generálnej prokuratúry SR uverejnil stanovisko, kde uviedol, že v „novej veci“, kde bol vypracovaný nový realizačný návrh som už dozorovým prokurátorom nebol.

Systém Patrícia

Mrzí ma, že už musím reagovať pomerne jednoznačne – ide o dokázateľnú lož. Dozorovým prokurátorom som zostal aj po zrušení uznesenia o začatí trestného stíhania vo veci, čo dokazuje dozorový spis Úradu špeciálnej prokuratúry, ale (najmä) zapísané listiny doručené do tohto spisu z NAKA po zrušení uznesenia o začatí trestného stíhania, ktoré sú riadne zaevidované v informačnom systéme Patrícia.

Okrem iného ide o listinu zo dňa 6. 9. 2021, a to podnet na vyžiadanie stanoviska a vydanie opatrenia v zmysle § 230 ods. 2 písm. i) Trestného poriadku, keďže podľa aktuálneho právneho názoru GP je potrebné dané prokurátorské opatrenie vydať ešte pre vydaním uznesenia o začatí trestného stíhania vo veci. Uvedené skutočnosti, zadokumentované v informačnom systéme Patrícia, jednoznačne potvrdzujú, že v danej veci som bol naďalej dozorovým prokurátorom. Vedenie Generálnej prokuratúry SR si danú skutočnosť môže overiť v tomto informačnom systéme v priebehu niekoľkých minút.

Včera som ešte nebol presvedčený o úmyselnom zavádzaní zo strany prokurátora KP. Dnes musím konštatovať, že jeho včerajšie vyjadrenie, tlmočené hovorcom GP, ma vedie k nepochybnému presvedčeniu, že tento prokurátor KP úmyselne a opakovane uvádza vo svojich podaniach a stanoviskách dokázateľne nepravdivé skutočnosti.

Som presvedčený, že vedenie Generálnej prokuratúry SR by malo, po preverení mnou uvádzaných skutočností, bez odkladu využiť svoje disciplinárne návrhové oprávnenia.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport