Je otázkou pár týždňov, kedy bude mať Slovensko na stole finálny návrh dohody s Maďarskom o ukončení 30-ročného sporu v súvislosti s výstavbou Sústavy vodných diel Gabčíkovo – Nagymaros. Šéf envirorezortu Tomáš Taraba (nominant SNS) to uviedol v rozhovore pre TASR.
Minister životného prostredia zdôrazňuje potrebu dohody medzi Slovenskom a Maďarskom
Finálny návrh dohody by mal byť podľa ministra životného prostredia Tomáša Tarabu spravodlivý pre obe strany. Po jeho vypracovaní ho plánuje predstaviť širšiemu politickému spektru, kde sa spoločne rozhodnú, či ju Slovensko prijme. „Ak sa nedohodneme my teraz, tak neverím, že sa niekto niekedy dohodne. Ten spor nie je ukončený, potom bude musieť znova rozhodovať Haag. Nemyslím si, že je dobré riešenie, aby o pomeroch na Dunaji medzi nami a Maďarmi rozhodoval medzinárodný tribunál,“ skonštatoval Taraba. Ak by k dohode nedošlo, otázku by opäť riešil Medzinárodný súdny dvor v Haagu.
Rokovania o prehrádzke na Dunaji nie sú súčasťou diskusie
Taraba zdôraznil, že aktuálna dohoda by mala zohľadniť súčasnú situáciu na Dunaji a odstrániť dlhodobé spory. „Toto považujem za jeden zo strategických záujmov pre nás, aby sme aj my, aj Maďari konečne túto otázku odstránili,“ poznamenal.
Zároveň minister odmietol, že by téma budovania prehrádzok na Dunaji bola predmetom rokovaní. Ide podľa neho o starú záležitosť, ktorá sa už riešila na expertnej úrovni pred jeho nástupom a nie je súčasťou žiadnej dohody. „Celá táto agenda je vymysleným príbehom opozície,“ vyhlásil.
Historický kontext sporu o vodné dielo Gabčíkovo-Nagymaros
Medzištátnu zmluvu o výstavbe vodných diel Gabčíkovo-Nagymaros podpísali Československo a Maďarsko už v roku 1977. Projekt sa dostal do problémov, keď Maďarsko v roku 1989 od dohody odstúpilo. Väčšina prác na slovenskej strane však už bola dokončená. V roku 1997 Medzinárodný súdny dvor v Haagu potvrdil platnosť pôvodnej zmluvy a uznal vybudovanie stupňa Čunovo za oprávnené. Súd zároveň vyzval obe strany na spoluprácu v otázkach ochrany životného prostredia a efektívneho využívania Dunaja.
Zdroj: TASR
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Spor o Dunaj: Taraba varuje pred ďalším súdnym konaním v Haagu