eReport.sk
Joe Biden a Kráľ Karol III
U.S. President Joe Biden, right, meets with Britain's King Charles III at Windsor Castle, England, Monday July 10, 2023. (Chris Jackson/Pool via AP)

Neprestanú provokovať? USA plánujú umiestniť v Británii jadrové zbrane z dôvodu ruskej hrozby


Spojené štáty plánujú opätovne umiestniť v Spojenom kráľovstve jadrové zbrane z dôvodu rastúcej hrozby zo strany Ruska. TASR správu prevzala v sobotu z webových stránok denníkov The Guardian a The Telegraph. Tie sa odvolávajú na dokumenty amerického ministerstva obrany.

Zbrane by mali byť umiestnené na základni britského Kráľovského letectva (RAF) Lakenheath v grófstve Suffolk, píše The Telegraph, ktorý mal možnosť nahliadnuť do dokumentov Pentagónu. Príslušné zmluvy podľa tohto denníka potvrdzujú, že USA na základni plánujú umiestniť jadrové hlavice s trikrát väčšou silou, než mala jadrová bomba zhodená na japonské mesto Hirošima na konci druhej svetovej vojny.

USA na tejto základni jadrové zbrane umiestnili aj v minulosti a stiahli ich v roku 2008, píše The Guardian. Ich návrat je podľa The Telegraph súčasťou programu NATO na vývoj a posilnenie jadrových zariadení v reakcii na zvýšené napätie s Kremľom v období ruskej invázie na Ukrajinu. Rusko uviedlo, že umiestnenie jadrových zbraní v Británii by považovalo za stupňovanie a prijalo by protiopatrenia.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Toto nie je biznis!
  2. Američania sú pre Európu nepostrádateľní
  3. Trump sa predviedol ako zabávač

Americké ministerstvo obrany v júni 2022 uviedlo, že na RAF Lakenheath plánuje umiestniť dve letky stíhačiek F-35 piatej generácie. Tie sú schopné niesť jadrové bomby B61-12, píše The Telegraph. Na tejto základni pôsobí 48 jednotka bojových lietadiel Vzdušných síl USA (USAF).

USA majú v súčasnosti jadrové hlavice umiestnené v členských krajinách NATO Belgicko, Holandsko, Nemecko, Taliansko a Turecko, pripomína The Telegraph.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Neprestanú provokovať? USA plánujú umiestniť v Británii jadrové zbrane z dôvodu ruskej hrozby

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

Aktuálne