Rusko navrhlo Spojeným štátom obnovenie priameho leteckého spojenia. Návrh údajne predložili americkej strane ruskí diplomati počas ich spoločných štvrtkových rozhovorov v Istanbule. Oznámilo to v piatok ruské ministerstvo zahraničných vecí, informuje TASR podľa agentúry AFP.
Rokovania o obnovení priamych letov
Spojené štáty spolu s európskymi krajinami zastavili priame letecké spojenie s Ruskom okamžite po invázii Ruska na Ukrajinu pred tromi rokmi. Podľa informácií agentúry AFP ruské ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že americkej strane bolo navrhnuté zvážiť obnovenie priamych letov medzi oboma krajinami. Diskusia o tejto téme sa konala počas stretnutia ruských a amerických diplomatov v Istanbule.
Pokrok v diplomacii a možnosť normalizácie vzťahov
Okrem tejto otázky sa v Istanbule diskutovalo aj o rôznych výzvach, ktoré zanechali predchádzajúce americké administratívy. Ruské ministerstvo zahraničných vecí označilo rozhovory za „vecné a profesionálne“ a vyzdvihlo, že sa dohodli na krokoch na zabezpečenie hladkého financovania činnosti ruského a amerického veľvyslanectva. Okrem toho sa rokovalo aj o možnom vrátení šiestich zabavených nehnuteľností. Rokovania v Saudskej Arábii a telefonický rozhovor prezidenta Trumpa s Vladimirom Putinom naznačujú pokrok v normalizácii vzťahov medzi oboma mocnosťami.
Zdroj: tasr, afp
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Spojené štáty a Rusko opäť v kontakte: Obnovenie leteckého spojenia na dosah?