eReport.sk
Spochybňuje Čínu
Andrij Meľnyk. Foto: tasr/ap

Námestník ukrajinského ministra diplomacie spochybňuje Čínu: Peking mediátorom konfliktu? Vylúčené!

Spochybňuje Čínu? Námestník ukrajinského ministra zahraničných vecí Andrij Meľnyk označil možnosť, že by Čína prevzala v súvislosti s vojnou na Ukrajine úlohu mediátora, za „nie nerealistickú“. Reagoval tak na nedávny telefonický rozhovor medzi ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským a čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom.

„Samozrejme, že Čína bude i naďalej obhajovať svoje záujmy. Verím však, že spravodlivé a mierové riešenie a ukončenie násilností sú v súlade so záujmami Pekingu viac, než toto rozsiahle a nekonečné zemetrasenie svetového poriadku,“ vyhlásil Meľnyk.

Spochybňuje Čínu

Telefonát Zelenského so Si Ťin-pchingom, ktorý bol vôbec prvým osobným rozhovorom oboch lídrov od začiatku invázie Ruska na Ukrajinu, je podľa Meľnyka „veľkým krokom k posilneniu vzťahov medzi Ukrajinou a Čínou a tiež k ukončeniu ruskej agresie“.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
  2. Kontroverzná správa
  3. Zelenskyj poskytol ďalšie podrobnosti
  4. Ďalšie zbrane na Ukrajinu

Námestník ukrajinského ministra zahraničných vecí však poznamenal, že „pre Kyjev je stiahnutie všetkých ruských jednotiek z okupovaných území sine qua non (nevyhnutnou podmienkou)“. Čínsky návrh politického riešenia vojny na Ukrajine totiž neobsahuje požiadavku na stiahnutie ruských vojakov. Stiahnutie z okupovaných ukrajinských území ani z anektovaného polostrova Krym. Meľnyk dodal, že „koniec koncov i tak záleží na maličkostiach“.

Telefonát Zelenského so Si Ťin-pchingom

Agentúra DPA pripomína, že počas telefonátu sa Zelenskyj a Si rozprávali o územnej celistvosti Ukrajiny „vrátane Ruskom anektovaného Krymského polostrova“. Hovorili tiež o Charte OSN. Zelenskyj tiež informoval, že vyzval čínskeho prezidenta, aby ovplyvnil Moskvu vo veci návratu ukrajinských vojnových zajatcov. Rovnako aj o návrat približne 20.000 „unesených“ detí.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Námestník ukrajinského ministra diplomacie spochybňuje Čínu: Peking mediátorom konfliktu? Vylúčené!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre