eReport.sk
Zľava Branislav Gröhling zo strany SaS a Michal Šipoš z hnutia OĽANO.
Zľava Branislav Gröhling zo strany SaS a Michal Šipoš z hnutia OĽANO. Reprofoto: rtvs

„Špinili“ na seba. Gröhling pohrozil Šipošovi: Ak ja raz prehovorím, tak budete veľmi prekvapený!

„Špinili“ na seba. Výmena názorov medzi bývalými koaličnými partnermi priniesla aj bizarné momenty. Počas televíznej diskusie medzi exministrom školstva Branislavom Gröhling (SaS) a šéfom poslaneckého klubu OĽANO Michalom Šipošom to miestami naozaj poriadne iskrilo.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Blaha si podal koaličných politikov
  2. Kde je premiér?
  3. Fico otvorene
  4. Termín júnových volieb je v rukách prezidentky Zuzany Čaputovej

Šipoš napríklad v jednej chvíli vyzval divákov, aby spolu s ním počítali to, koľkokrát Gröhling vysloví meno Matovič. Aktéri diskusie na seba hádzali špinu a bývalý šéf rezortu školstva v istom momente dokonca Šipošovi takto pohrozil: „Ak ja raz dám rozhovor o tom, čo sa dialo na koaličných radách a o tom, ako sa správali určití ministri k svojim zamestnancom a k mojej osobe, tak budete veľmi prekvapený, aké veci budú vyslovené a čo sa táto verejnosť dozvie!“

Psychiatria, no najmä drsná kampaň

Jednoducho, povedané slovami „klasika“ Borisa Kollára, miestami to skutočne pripomínalo psychiatriu. Ale nedajte sa zmiasť, toto je už aj predvolebná kampaň v jej drsnejšej podobe. A to v priamom prenose na obrazovkách verejnoprávnej televízie počas v relácie RTVS O 5 minút 12.

Šipoš: Môžu aj diváci s nami spoločne počítať

„Ja predpokladám, že pán Gröhling bude v dnešnej relácii stále používať argument ´lebo Matovič´. Len pre ten prvý vstup som si poznačil, že päťkrát použil slovo Matovič. Tak uvidíme do konca relácie, že koľkokrát ho to slovíčko napadne. Môžu aj diváci s nami spoločne počítať,“ vyzval občanov pred televíznymi obrazovkami Šipoš.

Gröhling: Nemáte za čo, pán Šipoš

Stalo sa tak po tom, ako saskár vysvetlil, ako sú všetci šťastní tomu, že Matovič už nie je súčasťou vlády. A že iba SaS mala tú odvahu, aby lídra OĽANO vyhnala z ministerského kresla. Zároveň vyjadril presvedčenie, že vďační za tento krok sú aj poslanci OĽANO. A Šipošovi povedal, že aj keď sa SaS za stiahnutie Matoviča z vlády nepoďakoval, vie, že aj on (teda Šipoš) sa z toho teší. A povedal mu že „nemáte za čo“.  „Ľudia môžu rozdať nanovo karty,“ dodal nadšene Gröhling.

„Ja vás vnímam ako takých politických gymnastov“

„Pán Gröhling, ľudia na Slovensku, myslím si, nie sú hlúpi. A ľudia na Slovensku v roku 2020 vám dali obrovskú dôveru. Aj vám, aj nám. Aby sme porazili Fica, aby sme zastavili to, čo sa tu dialo 12 rokov. A aby, keď máme nejaké spory, aby sme si to nevykrikovali v médiách, aby sme si nerobili zle, aby sme nechodili na protivládne protesty. Nenatáčali videjká v limuzínach v 160ke. Toto, čo ste vy robili, koľkokrát ste urobili to vaše povestné salto. Povalili ste vládu. Tie vaše saltá ľudia vidia. Aj preto máte preferencie, aké máte. Ja vás vnímam ako takých politických gymnastov,“ reagoval na liberála Šipoš s tým, že vládnutie je „rehoľa“.

Matovič má vraj dokumenty o Sulíkovi u seba

Počas relácie sme sa dozvedeli aj to, že predseda hnutia OĽANO Igor Matovič má mať dokumenty, ktoré usvedčujú šéfa SaS Richarda Sulíka z korupcie. Šipoš uviedol, že Matovič si to potrebuje skompletizovať a potom s tým oboznámi verejnosť. Poslanec parlamentu a podpredseda SaS Branislav Gröhling si myslí, že Sulík sa bude brániť. Z Matovičovej strany ide podľa neho buď o trestný čin ohovárania alebo zadržiavania dôkazov. Gröhling sa domnieva, že Sulík podnikne v tejto súvislosti právne kroky.  

OĽANO vylúčilo zo spolupráce štyri strany

OĽANO po voľbách podľa Šipoša určite nepôjde do vlády so Smerom-SD, Hlasom-SD, ĽSNS a Republikou. „S ostatnými si vieme sadnúť a rokovať. Aj SaS musí pochopiť, že spolu nemáme 70-80 percent. My tu máme tesne 50 percent, ak prídu všetci pravicoví demokratickí voliči voliť,“ podotkol Šipoš.

SaS ešte nevie, ako to bude s Hlasom

SaS pôjde do volieb samostatne, súčasťou jej kandidátky môžu byť osobnosti. Gröhling potvrdil, že prebiehajú diskusie, no chcú si byť v strane istí, že tí ľudia majú liberálne, demokratické a prozápadne nastavenie. Po voľbách SaS určite nechce spolupracovať so Smerom-SD, ĽSNS a Republikou. Čo sa týka povolebnej spolupráce s Hlasom-SD, bude pre SaS dôležité, ako sa pozerá na kauzy svojich ľudí, a ako by hlasovali napríklad pri registrovaných partnerstvách. Spoluprácu s Matovičom si Gröhling predstaviť nevie.

Ak sa k moci vráti Robert Fico (Smer-SD), bude to podľa Gröhlinga najmä vďaka práci OĽANO a podporovaniu Sme rodina. Skonštatoval tiež, že predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová sedí teraz niekde v kúte a čaká, aké poradové miesto dostane na kandidátke OĽANO.

Šipoš: Robíme to inak ako Smer

„Toto bude najtvrdšia predvolebná kampaň, ktorá stojí pred nami,“ zhodnotil Šipoš. Garantuje, že hnutie bude bojovať proti mafii, korupcii a bude chcieť pomáhať rodinám, chorým a starším. Kampaň SaS bude podľa Gröhlinga konštruktívna a strana bude predkladať cielené návrhy pre ľudí.

Šipoš poukázal, že poslanci za OĽANO, ktorí sa dostali aj do iných funkcií, ako napríklad Mária Šofranko či Erik Ňarjaš, nebudú poberať žiadne výhody či odmeny. „Robíme to inak ako Smer. Naši ľudia, ktorí chcú pomôcť, nepoberajú za to žiadne peniaze,“ podotkol.

Ako chcú ďalej vládnuť? Na platforme exkoalície

Opozícia bude robiť čím lepšie, tým horšie pre ich percentá, povedal poslanec NR SR Šipoš o tom, aké návrhy budú podľa neho chcieť opoziční poslanci podporovať. „My sa budeme snažiť dohodnúť sa na platforme bývalých štyroch koaličných strán,“ spresnil Šipoš. Pripomenul, že zhodu hľadali aj pri schvaľovaní štátneho rozpočtu.

Celú reláciu si môžete pozrieť na webe RTVS.

Zdroj: rtvs/tasr/eReport


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

„Špinili“ na seba. Gröhling pohrozil Šipošovi: Ak ja raz prehovorím, tak budete veľmi prekvapený!

Odoberať
Upozorniť na
23 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti