eReport.sk
Ingrid Fašiangová so synom Marekom Fašiangom, foto: profimedia

ŠPINAVOSTI V KULTÚRE! Exriaditeľka divadla zverejnila podrobnosti. Anonymné listy s intímnymi detailami!

Ingrid Fašiangová bola v transparentnej voľbe na post riaditeľky Divadla Nová scéna zvolená v súlade so smernicami. Dostala najvyšší počet hlasov komisie. Napriek tomu ju ministerka kultúry Natália Milanová nevymenovala. Mama herca z Oteckov, Mareka Fašianga opísala detaily zo zákulisných hier, ktoré jej „zničili“ kariéru. Povedala, ako to vidí ona!

Bude to riešiť právnou cestou! Nedávno sa uskutočnilo transparentné výberové konanie na generálneho riaditeľa Divadla Nová scéna. Aspoň to tak bolo oznámené. Niekoľko rokov post zastávala Ingrid Fašiangová, ktorá aj v tomto výberovom konaní vyhrala v bodovom aj poradovom hlasovaní. Vzápätí bola zápisnica spochybnená a to tabuľka poradia. Na základe rovnakého aritmetického priemeru prvých dvoch kandidátov sa komisia z rozhodnutia predsedníčky musela stretnúť, hlasovaním však opätovne potvrdila Ingrid Fašiangovú na prvom mieste. „Smernica neukladá vypočítať aritmetický priemer poradia, ale priemer, ktorý v prípade určenia poradia sa riadi mediánom, alebo modusom. Navyše komisia vzhľadom k aritmetickému priemeru posunula oboch kandidátov na druhé miesto, čo je absolútne nelogické, lebo keď sú dvaja na rovnakej pozícii, keď dobehnú obidvaja do cieľa naraz, tak sú obidvaja predsa prví!” skonštatovala fakty Fašiangová.

Išla si po dekrét, prišla ľadová sprcha

Na svojej strane mala štyroch zo siedmich členov komisie. Nestačilo. Po dvojnásobnom potvrdení kandidátky Fašiangovej ako víťazky, ministerka vyškrtla z komisie zástupkyňu divadla. Tak ostalo v komisii len šesť členov. Je to v nesúlade s predpismi. Členov musí byť nepárny počet. Navyše v komisii musí byť zástupca organizácie. Osobne sa s ministerkou Milanovou stretla po tom, čo voľbu vyhrala. Myslela si, že si ide pre menovací dekrét. Namiesto toho jej oznámila, že bude menovať protikandidáta, ktorý nedostal viac bodov ani hlasov, „Keď si ma pani ministerka predvolala, myslela som si, že ide o moje vymenovanie. Nestalo sa tak a oznámila mi skutočnosť, že vzhľadom k údajnej, konkrétne nepodloženej zaujatosti zamestnankyne, sa rozhodla úplne vyhodiť zástupkyňu divadla z bodovania“ vysvetlila ďalej Fašiangová. Vyšlo z toho, že v komisii nemalo divadlo žiadneho svojho zástupcu z interných kruhov. „Zamestnanci divadla voči tomu namietali otvoreným listom adresovaným pani ministerke“

Rozplietol to anonym

Na riaditeľku prišiel od leta na ministerstvo kultúry dvakrát anonymný list. Fašiangová vie, kto sú jeho tvorcovia: „Od začiatku chceli zdiskreditovať moju osobu. Tvorcovia anonymu sú mi jasní, mám dokonca dôkazy. Kvôli vyneseným informáciám z divadla, súvisiacich s GDPR a umeleckými zmluvami, jedna členka manažmentu musela z divadla odísť, pre hrubé porušenia pracovnej zmluvy.” Ku všetkým tvrdeniam, ktoré boli v “bonzáckom” liste sa vyjadrila. Elaborát odovzdala ministerke kultúry Natálii Milanovej: „Všetky irelevantné obvinenia som obhájila a toto stanovisko má aj pani ministerka. Anonym sa najviac venoval muzikálu Bedári, ide o jeden z ťažiskových titulov divadla. Bedárov som zdedila v štádiu, keď ich mal režírovať pán Peter Oravec. Jeho režijnú koncepciu licencori v Londýne neakceptovali, museli sme ho preto vymeniť. Zmenou režiséra sa zvýšili výdavky na celú inscenáciu. Vo finále však, keď sme zrátali všetko dokopy, stál tento svetový titul rovnako ako pôvodný rozprávkový muzikál Princ a Večernica, realizovaný v divadle za éry pôsobenia pána Ďurdiaka.“ skonštatovala Ingrid Fašiangová. Na záver dodala, že o prácu sa nebojí. So založenými rukami sedieť nebude. Ak kreslo riaditeľky bude musieť uvoľniť, naďalej sa bude angažovať v kultúre.

Foto: profimedia

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport