eReport.sk
Uprostred Michal Šipoš, šéf poslancov OĽANO.
Uprostred Michal Šipoš, šéf poslancov OĽANO. Foto: tasr

Šokujúca kritika voči kroku poslancov OĽANO: Pokúšajú sa destabilizovať aj ozbrojené zbory!

Kováci, teda Konfederácia odborových zväzov (KOZ) SR sa ohradila voči pozmeňujúcemu návrhu koaličných poslancov z OĽANO k ich návrhu novely zákona o štátnej službe, ktorým by sa mali posilniť kompetencie ministra vnútra pri zmenách na pozíciách nadriadených v Policajnom zbore.

Koaliční poslanci sa podľa konfederácie pokúšajú o destabilizáciu štátnej správy vrátane ozbrojených zborov. Informovala o tom hovorkyňa KOZ Martina Nemethová.

Hovoria aj o rozpore so záväzkami z vládneho programu

„KOZ SR opätovne dôrazne upozorňuje na to, že navrhovaná úprava priamo zasahuje do prin-cípu stability a právnej istoty. Spoločnosť nemôže tolerovať žiadne pokusy o politické čistky,“ upozorňujú v stredajšej tlačovej správe kováci.

Pozmeňujúci návrh podľa KOZ vnáša do systému pravý opak princípu stability, pretože umožňuje ministrovi previesť aj bez uvedenia dôvodu nadriadeného nielen na inú funkciu, ale aj do iného miesta výkonu štátnej služby. Konfederácia s takýmto návrhom nesúhlasí. Hovorí o rozpore so záväzkami z vládneho programu, ktorý hovorí o budovaní stabilnej, profesionálnej a vzdelanej pracovnej sily v štátnej službe prostredníctvom spravodlivých, transparentných a na etických pravidlách založených postupov riadenia.

Kováci upozornili aj na nález Ústavného súdu SR

„Opätovne preto dôrazne upozorňujeme poslancov NR SR, ako aj ostatných ústavných činiteľov, že Ústavný súd SR už v prípade odvolávania nadriadených v štátnej službe bez uvedenia dôvodov vydal nález, v ktorom rozhodol, že odvolanie nadriadeného v štátnej službe bez uvedenia dôvodu je v rozpore s Ústavou SR,“ podotkla hovorkyňa.

Poukázala i na zámery plynúce z pôvodného návrhu, ktorý hovorí o kompetenciách generálnych tajomníkov služobných úradov voči riadiacim pracovníkom. Okrem toho namieta i predložený návrh na zmeny v spôsobe odvolávania a výberu policajného prezidenta či šéfa inšpekcie.

Na odvolane bude stačiť „dôležitý záujem služby“

Novela zákona o štátnej službe, ktorá upravuje kompetencie generálneho tajomníka služobného úradu, je aktuálne v druhom čítaní. V jednom z pozmeňujúcich návrhov sa píše, že „ak si to vyžaduje dôležitý záujem služby, môže minister previesť aj bez uvedenia dôvodu nadriadeného na inú funkciu v tom istom mieste výkonu štátnej služby alebo do iného služobného úradu“. O úprave spôsobu výberu policajného prezidenta a šéfa inšpekcie by mali poslanci rokovať na ďalšej schôdzi.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Sprava dočasne poverený prezident Policajného zboru SR Štefan Hamran a minister vnútra SR Roman Mikulec

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Šokujúca kritika voči kroku poslancov OĽANO: Pokúšajú sa destabilizovať aj ozbrojené zbory!

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti