eReport.sk
Miriam Lexmann. Foto: tasr

Snaží sa zneužiť jeho smrť v eurokampani: Rodina Jozefa Chovanca varuje Lexmann z KDH!

Nečinnosť bývalého vedenia rezortu spravodlivosti v kauze Jozefa Chovanca vzalo do rúk aktuálne vedenie v spolupráci s ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí.

Rád by som vyzval politikov, aby nevytĺkali z tak citlivej kauzy politický kapitál pred nadchádzajúcimi voľbami do Európskeho parlamentu,“ vyjadril sa Ján Foltán, právny zástupca Henriety Chovancovej, manželky zosnulého Jozefa Chovanca. Zároveň upozorňuje poslankyňu Miriam Lexmann, že na možnosť podania medzištátnej sťažnosti a relevantnú judikatúru Európskeho súdu pre ľudské práva upozornila ešte ministra spravodlivosti Viliama Karasa na osobnom stretnutí k prípadu práve poškodená strana, ktorá si na toto stretnutie prizvala bývalú zástupkyňu SR pred EĽSP Maricu Pirošíkovú. Lexmann a Karas kandidujú do júnových eurovolieb za Kresťanskodemokratické hnutie.

Snaží sa zneužiť jeho smrť v eurokampani

Po rozhodnutí sudkyne Odvolacieho súdu v Monse, ktorá 23. januára 2023 zamietla ďalšie vyšetrovanie na území Belgicka, sa právny zástupca manželky J. Chovanca obrátil na Ministerstvo spravodlivosti SR, ktoré v tom čase riadila ministerka Jana Dubovcová. „Napriek prísľubu ministerstva z februára 2023, že v prípade, ak nedôjde v primeranom čase k posunu v trestnom konaní, Slovenská republika zváži iniciovanie konania pred ESĽP, sa tento proces nekonal. Keď sme v júni 2023 požiadali stretnutie vo veci podania medzištátnej sťažnosti na ESĽP, vedenie rezortu nás odbilo s odpoveďou, že tento krok je predčasný a najskôr je potrebné vyčerpať všetky vnútroštátne prostriedky v zmysle belgického práva,“ ozrejmil vtedajšiu situáciu Foltán.
Takáto odpoveď je však podľa advokáta v rozpore s existujúcou judikatúrou ESĽP. „Vzhľadom na uvedený postoj predchádzajúcej ministerky spravodlivosti sme boli nútení vo veci podania medzištátnej sťažnosti opätovne čakať. Ďakujeme za aktívny postoj v tejto veci súčasnému ministrovi spravodlivosti a ministrovi zahraničných vecí a európskych záležitostí, s ktorými v danej veci naďalej komunikujeme“ dodáva advokát Foltán.

Nové vedenie rezortu spravodlivosti nenechá smrť Chovanca nepovšimnutú

Jozef Chovanec zomrel po zásahu belgickej polície v Charleroi 27. februára 2018.
Slovenská republika vstúpila do trestného konania ako poškodená strana. Tento rok vo februári Slovensko poslalo do Belgicka v súvislosti s vyšetrovaním diplomatickú nótu. „Absolútne rešpektujem nezávislosť súdnej moci a nijako nechcem zasahovať do jej rozhodovacej právomoci. Každá krajina, ktorej občan prišiel o život za takýchto zvláštnych okolností, má však plné právo žiadať prešetrenie všetkých skutočností,“ vyhlásil minister spravodlivosti SR Boris Susko na tlačovej konferencii koncom februára.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Rastislav Chovanec rokoval s generálnym tajomníkom Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) Mathiasom Cormannom
  2. Boris Susko
  3. Boris Susko - minister spravodlivosti

Veríme, že belgické orgány vyvinú maximálne úsilie na dosiahnutie spravodlivého a objektívneho posúdenia miery individuálnej zodpovednosti tých, ktorí mali z titulu svojho povolania chrániť život a zdravie tragicky zosnulého slovenského občana na území Belgického kráľovstva,“ dodal minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár. V súvislosti s vyšetrovaním smrti slovenského občana bude znova rozhodovať belgický súd 3. júna 2024.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Snaží sa zneužiť jeho smrť v eurokampani: Rodina Jozefa Chovanca varuje Lexmann z KDH!

Odoberať
Upozorniť na
9 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie