eReport.sk
Ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ.
Ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ. Foto: tasr/ap

Šmyhaľ v Londýne vyzval Západ: Ukrajina žiada 6 miliárd USD! Potrebujeme ich dostať do konca roka


Ukrajina v stredu vyzvala západné krajiny, aby jej prisľúbili viac ako 6 miliárd USD (5,49 miliardy eur) na pomoc pri obnove v priebehu nasledujúcich 12 mesiacov. Kyjev v dôsledku vojny s Ruskom čelí najväčšiemu projektu rekonštrukcie od druhej svetovej vojny. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Mení sa Únia na totalitnú organizáciu?
  2. Slovenský minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Wlachovský, Foto: tasr
  3. Vyberá nám západ kandidátov na prezidenta?
  4. Bojujú za nás

Žiadosti

Ukrajina na konferencii v Londýne, kde jej Británia, USA a Európska únia (EÚ) prisľúbili ďalšiu pomoc rádovo v miliardách dolárov, uviedla, že bude potrebovať viac kapitálu. A tiež záväzky na konkrétne projekty, aby sa nielen zotavila, ale aj modernizovala a stala sa platným členom Západu.

Ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ odhadol výšku nákladov v nasledujúcich 12 mesiacov na vyše 6 miliárd USD, ktoré sa pokúsi zabezpečiť počas konferencie. „Stanovili sme si ambiciózny cieľ zabezpečiť prísľuby na túto sumu ako výsledok tejto konferencie,“ povedal.

Pomoc je nedostatočná

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poďakoval Západu za doterajšiu podporu. Zároveň ale povedal, že Kyjev potrebuje konkrétne záväzky k projektom, ktoré Ukrajine pomôžu nielen zotaviť sa, ale sa aj modernizovať.

Sunak to vyrieši

Kľúčovým problémom pre väčšinu firiem, ktoré chcú investovať na Ukrajine, je však poistenie proti vojnovým škodám a zničeniu.

Sunak preto na konferencii oznámil rámcový program pre poistenie vojnových rizík, ktorý by mohol pripraviť cestu pre riskantné investície, aj keď bol v detailoch opatrný.

Taktiež predstavil opatrenia vrátane dodatočných záruk vo výške 3 miliardy USD na uvoľnenie pôžičiek Svetovej banky.

Nie je to dosť

Zatiaľ čo predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová uviedla, že EÚ poskytne Ukrajine 50 miliárd eur v rokoch 2024 – 27.

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken ponúkol dodatočnú pomoc vo výške 1,3 miliardy USD, vrátane 520 miliónov USD na pomoc pri prestavbe energetickej siete.

Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková v mene Berlína ponúka v roku 2023 ďalších 381 miliónov eur na humanitárnu pomoc.

Zelenskyj však vo videu uviedol, že Ukrajina potrebuje cielenejšiu pomoc pri „skutočných projektoch“ na podporu ekonomiky, ktorá sa podľa neho vzdialila od oligarchického modelu z bezprostrednej postsovietskej éry na Ukrajine.

Ukrajina sa snaží získať až 40 miliárd USD na financovanie prvej časti tzv. Zeleného Marshallovho plánu na obnovu svojej ekonomiky, povedal pred konferenciou vysoký ukrajinský predstaviteľ.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Šmyhaľ v Londýne vyzval Západ: Ukrajina žiada 6 miliárd USD! Potrebujeme ich dostať do konca roka

Odoberať
Upozorniť na
8 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

Aktuálne