eReport.sk
Mení sa Únia na totalitnú organizáciu?
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Zdroj: tasr/ap

Leyenová, ktorá minula rozpočet EÚ na Ukrajinu, chce siahnuť na peniaze členských štátov. Búria sa už aj Nemci!


Cesta do pekla a späť. Tak nejako vyzerá šafárenie s peniazmi Európanov zo strany predsedníčky Európskej komisie(EK) Ursuly von der Leyenovej. Mnohí sa pýtali, dokedy je možné dotovať Ukrajinu a zbrojenie. Z bezodnej diery sa tak stala prázdna špajza. Nestačí, že vďaka Leyenovej a všetkým, čo to odsúhlasili, sme si ako Únia vzali astronomický úver. Pre Ukrajinu. Splácať ho začneme od roku 2027. Únia za tento úver ručí vlastným rozpočtom. Treba nájsť ďalších 50 miliárd eur. Únia ako celok už na to nemá. Leyenová ale našla riešenie. Siahne na rozpočty členským štátom. Po Maďarsku sa voči tomu ostro ohradili už aj Nemci.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Ruská armáda zrejme nedokáže udržať súčasnú intenzitu bojov na Ukrajine a tento rok tam pravdepodobne nedosiahne väčšie územné zisky
  2. Pavel je skeptický
  3. Vzdali sme sa mieru?
  4. Za posledné desaťročie sa počet tučných vojakov zdvojnásobil.

Cesta do pekla a späť

Ursula von der Leyenová v utorok požiadala členské štáty EÚ, aby zmobilizovali ďalších 50 miliárd eur na podporu Ukrajiny v priebehu nasledujúcich štyroch rokov.

EK chce Kyjevu pomôcť kombináciou grantov a pôžičiek. V tomto roku vyčlenila na vládne výdavky Ukrajiny 18 miliárd eur. Pričom od začiatku vojny venovala krajine 30 miliárd eur.

Je vojna na Ukrajine jedinou vojnou, v ktorej deň čo deň zomierajú ľudia? Ako je zdokumentované skutočné použitie týchto astronomických prostriedkov?

Už by aj stačilo!

Keďže sa o tomto pláne v zákulisí vedelo už dlhšie, prvým, kto sa voči nemu ohradil, bolo Maďarsko. Ich minister financií Mihály Varga sa vyjadril, že „tvorba národných rozpočtov musí zostať v kompetencii danej členskej krajiny.“ Denník Die Welt priniesol slová nemeckého spolkového ministra financií Christiana Lindnera. 

„Rozpočtová situácia v Nemecku je napätá,“ povedal politik FDP v rozhovore pre nemeckú tlačovú agentúru, s tým, že krajina je tak vyčerpaná doterajšími záväzkami voči Ukrajine, že sa rúti do záhuby.

„Vzhľadom na nevyhnutné škrty v našom štátnom rozpočte v súčasnosti nemôžeme podpísať žiadne dodatočné príspevky do rozpočtu Európskej únie,“ uviedol Lindner. Politico v tejto súvislosti upozornilo, že na odpor sa stavajú viaceré členské štáty.

Diktát

Proste už nie je z čoho. Keďže krajiny sa ešte stále spamätávajú z ekonomických dôsledkov pandémie. A inflácie. Tie, ktoré sa zbavujú „energetickej závislosti od Ruska,“ sú na tom ešte horšie.

Otázkou je, či je Leyenová naivná, alebo arogantná bez hraníc. O čom budú krajiny Únie ešte môcť rozhodovať samostatne? Je v poriadku, ak chce siahať na ich vlastné rozpočty, potom, ako minula spoločné? A čo Európania? Tých sa to netýka? Akú majú možnosť vyjadriť sa?

Zdroj: Die Welt, Politico, tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Leyenová, ktorá minula rozpočet EÚ na Ukrajinu, chce siahnuť na peniaze členských štátov. Búria sa už aj Nemci!

Odoberať
Upozorniť na
7 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

KOMENTOVALI STE: