eReport.sk
radiátor
foto zdroj: unsplash

Smutná realita: Približne 150.000 domácností je ohrozených energetickou chudobou! Majú vážny problém

Energetickou chudobou je v SR ohrozených približne 150.000 domácností. Uviedol to predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Andrej Juris v online diskusii

,,Drahé vykurovanie a pomoc štátu domácnostiam“, ktorú zorganizovalo združenie Slovenská klimatická iniciatíva v spolupráci so SME konferencie, Nadáciou Friedrich-Ebert-Stiftung a Slovenským plynárenským priemyslom. ,,Ak odpočítame od príjmov domácnosti výdavky na energie v danej domácnosti a zostane domácnosti menej ako 1,5-násobok životného minima členov domácnosti, tak vtedy je domácnosť považovaná za ohrozenú energetickou chudobou,“ spresnil návrh definície energetickej chudoby Juris.

Domácnosti, ktoré majú veľmi vážny problém

Osem percent domácností, teda spomínaných 150.000 domácností je podľa vedeckej pracovníčky Prognostického ústavu SAV Dušany Dokupilovej v najhlbšej chudobe. ,,To sú domácnosti, ktoré zo svojho príjmu nevedia odložiť napríklad ani 30 eur, aby si v budúcnosti mohli vymeniť okná alebo vchodové dvere. To sú domácnosti, ktoré majú veľmi vážny problém,“ vysvetlila Dokupilová. Štát pre obmedzené zdroje by podľa nej mal začať pomáhať od tých najchudobnejších domácností.

Zistiť, či domácnosť je energetická chudobná je pomerne veľmi náročné

,,Zistiť, či domácnosť je energetická chudobná je pomerne veľmi náročné,“ upozornila zástupkyňa generálneho riaditeľa Slovenskej agentúry životného prostredia Kristína Korčeková.
Ceny elektriny pre domácnosti by podľa Jurisa mali zásadne zmierniť už vládou prijaté opatrenia v tzv. všeobecnom hospodárskom záujme, najmä zmluva so Slovenskými elektrárňami. ,,Ako najväčší otáznik vidím ceny plynu, ktorý je dovážanou komoditou, kde SR nemá vlastnú výrobu. Jeho trhové ceny sú stále veľmi vysoké oproti predkrízovému obdobiu,“ podčiarkol predseda ÚRSO.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Žiadna spolupráca nebude
  2. Je nevyhnutné zintenzívniť prevenciu a povedomie o ochrane žien a dievčat pred domácim násilím. Zdôraznil to minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Tomáš Drucker

Jednou z možností

Mnoho ľudí začalo s rastom cien energií podľa Dokupilovej zatepľovať svoje obydlia, aby čo najviac znížili svoju spotrebu energie. ,,Cena je teda to, čo ľudí naštartuje,“ zdôraznila Dokupilová.
Investičný dlh v rodinných domoch je podľa Korčekovej väčší ako 25.000 domov, ktoré vie štát podporiť. ,,Jednou z možností je podporovať opravy a rekonštrukcie tých domov, ktoré sú na tom energeticky najhoršie,“ dodala Korčeková.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Smutná realita: Približne 150.000 domácností je ohrozených energetickou chudobou! Majú vážny problém

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie