eReport.sk
Päť rokov od Chovancovej brutálnej smrti.
Zábery zo "zásahu" belgickej polície voči Jozefovi Chovancovi na letisku. Zdroj: tasr

Nekonečná kauza: Rozhodnutie súdu v prípade smrti Jozefa Chovanca opäť odložili!


Rozhodnutie belgického vyšetrovacieho súdu v prípade úmrtia občana SR Jozefa Chovanca, ktoré malo byť vyhlásené v pondelok, odložili na 25. septembra. Oznámila to prokuratúra v belgickom Charleroi.

Rozhodnutie súdu opäť odložili

V januári tohto roka prokuratúra požiadala o zrušenie obvinení pre 31 osôb, prevažne policajtov. Slovenská republika, ktorá v konaní vystupuje ako civilná strana, žiada o postúpenie veci trestnému súdu. Rozhodnutie vyšetrovacieho súdu odložili prvý raz už v marci, a to z dôvodu neprítomnosti predsedajúcej pre chorobu.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Boris Susko
  2. Boris Susko - minister spravodlivosti

Agentúra Belga dodala, že jedna zo strán môže požiadať o stiahnutie sudcu z prípadu. Takúto žiadosť bude potom musieť posúdiť kasačný súd. „Ak bude sudca odvolaný, konanie sa bude musieť začať odznova,“ potvrdil právny zástupca troch policajtov figurujúcich v kauze občana SR.

Smrť Jozefa Chovanca po zásahu belgickej polície

Jozef Chovanec zomrel v nemocnici 27. februára 2018, tri dni po policajnom zásahu v cele na letisku Charleroi. Zadržali ho v lietadle smerujúcom na Slovensko – podľa svedkov sa správal agresívne k posádke i voči privolaným policajtom.

Šokujúci videozáznam

V auguste 2020 unikli videozáznamy z policajnej cely, na ktorých vidieť, ako sa Chovanec sebapoškodzuje: búcha hlavou o dvere cely a krváca. Následne sa ho policajti pokúšajú spacifikovať. Muž má pritom tvár zakrytú dekou, policajti sa smejú a jedna policajtka dvíha ruku a hajluje. Posudok belgických lekárov ukázal, že príčinou smrti Chovanca boli silné nárazy hlavou, ktoré mu spôsobili edém mozgu. Lekári zároveň skonštatovali, že zastavenie činnosti srdca vyvolala až injekcia od zdravotníkov, ktorí sa ho snažili upokojiť.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Nekonečná kauza: Rozhodnutie súdu v prípade smrti Jozefa Chovanca opäť odložili!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne