eReport.sk
Ilustračné foto: shutterstock/vovidzha

Smerák šokuje. Sputnikom by sa očkovať nedal. Oľaňáčka hovorí o geniálnej vakcíne

Už zrejme čoskoro si budeme môcť vyberať medzi vakcínami. V ponuke by nemal chýbať ani ruský Sputnik V, okolo ktorého je na Slovensku už nejaký ten týždeň veľké haló. Vakcína ešte stále nie je zaregistrovaná Európskou liekovou agentúrou (EMA). Poslanec za Smer a zároveň lekár Vladimír Baláž by sa však neregistrovanou vakcínou očkovať nedal.

„Každý, kto by sa chcel, by sa mal dať zaočkovať. A vakcínou, ktorú by si vybral. Ale ja by som sa očkoval iba registrovanou vakcínou. Čiže ten Sputnik by som nechal len na núdzové použitie, ktoré ale musí presne definovať ministerstvo zdravotníctva. Sám budem veľmi zvedavý, akým spôsobom to ministerstvo zvládne, lebo to nie je celkom také jednoduché,“ nechal sa počuť v diskusii rádia Expres Braňo Závodský Naživo poslanec za Smer.

Vladimír Baláž by sa neregistrovanou vakcínou očkovať nedal. – Foto: tasr

Naopak poslankyňa za OĽANO Monika Kavecká v tom problém nevidí a Sputnikom V by sa očkovať dala. „Podľa toho, čo som čítala, mnohí profesori sa vyjadrili, že je to geniálna vakcína,“ chválila politička ruskú vakcínu. „Od prvého júna bude spustený program, kde bude aj Sputnik,“ prezradila Kavecká s tým, že Sputnik je odobrený našimi aj zahraničnými laboratóriami. „Ak tí ľudia čakajú na túto vakcínu a my vieme, že je bezpečná, tak im ju dajme,“ fandí ruskej vakcíne Kavecká.

Poslankyňa za OĽANO ruskej vakcíne Sputnik V fandí. – Foto: tasr

Expremiér Igor Matovič verí, že Sputnikom V by sa nechalo zaočkovať asi 500 tisíc Slovákov. Či sa tak aj stane, zrejme už čoskoro uvidíme. Smerák Baláž, ktorý pôsobí aj v zdravotníckom výbore, odporúča otvoriť čakáreň pre všetkých. Dôvodom je nízka ochota Slovákov zaočkovať sa. Zároveň však vyzýva ministerstvo, aby sa zamyslelo nad očkovacou stratégiou. „ Ak chceme využiť skutočnosť, že máme naobjednávaných veľmi veľa vakcín od firmy Astra Zeneca, budeme musieť zmeniť kritériá, koho budeme očkovať Astrou Zenecou,“ dodal. V súčasnosti je však očkovanie touto vakcínou na Slovensku pozastavené. Samotný Baláž vyzýva tiež k tomu, aby sa ľudia nechali očkovať. Rovnako dnes prosil aj minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. „Prosím vás, ľudia, neváhajte, registrujte sa, očkujte sa,“ vyzýval.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Šport