eReport.sk
Bývalý prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster. Foto: tasr

Slovensko si vstup do NATO muselo zaslúžiť, pripomína exprezident Rudolf Schuster

Ukrajinskí politici sa usilujú o čo najskorší vstup krajiny do NATO, v čom ich podporuje aj velenie Severoatlantickej aliancie i mnohí politici z EÚ. Všetkým ale akosi uniká, že Ukrajina je vo vojnovom stave s Ruskom, takže to akosi nejde, a navyše Ukrajina je na míle vzdialená tomu, čo pred vstupom museli splniť ostatné členské krajiny tohto zoskupenia. Vrátane Slovenska.

Bez vstupu do NATO by sme neboli ani v EÚ

Slovensko si vstup do Severoatlantickej aliancie (NATO) muselo zaslúžiť a napraviť si meno. Pri príležitosti 20. výročia vstupu SR do NATO to pre TASR povedal vtedajší prezident SR Rudolf Schuster s tým, že bez členstva v tejto obrannej organizácii by Slovensko nebolo ani v Európskej únii (EÚ). „V čase, keď som nastupoval do prezidentskej funkcie, sme boli odizolovaní, nikto sem zo zahraničia nechodil – žiadni ministri, prezidenti či ‚pomazané hlavy‘, teda kráľovské návštevy. Najprv sme museli vyžehliť všetko zlé, čo sa predtým napáchalo,“ uviedol Schuster, podľa ktorého preto častejšie cestoval do zahraničia a tiež pozýval zahraničné delegácie.

Slovensko si vstup do Severoatlantickej aliancie (NATO) muselo zaslúžiť a napraviť si meno.

Rudolf Schuster, exprezident SR

„Vysvetľovali sme, že máme seriózny záujem o vstup do NATO a že budeme plniť všetky podmienky. To zázemie bolo treba budovať,“ skonštatoval exprezident s tým, že členské krajiny Aliancie sa snažili presvedčiť o tom, že Slovensko je iné, za aké ho majú. Schuster tiež pripomenul, že prezidentská kancelária mu zazlievala a upozorňovala ho na „tenký ľad“, keď už na svoju inauguráciu pozval všetkých prezidentov susedných krajín aj s manželkami, tí však prišli. Podľa Schustera to bol tiež signál navonok o tom, že Slovensku veria, že dôjde k zmene politiky, a že vstup do NATO aj do Európskej únie myslí vážne. Kontakty ale považoval za veľmi dôležité a v rámci V4 cítil veľkú podporu.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Ruská jadrová rétorika je nebezpečná
  2. Meloniová odkazuje Zelenskému.
  3. Fico na stretnutí s vrchným veliteľom NATO
  4. Zaujímavé odlišnosti

S vtedajším prezidentom Česka Václavom Havlom, maďarskou hlavou štátu Árpádom Gönczom i poľským prezidentom Aleksandrom Kwasniewskim boli už aj osobní priatelia. „To boli vtedy veľké osobnosti, ktoré do toho mali čo povedať, lebo už v NATO boli a my sme zostali predo dvermi práve pre tú politiku, ktorú sme medzinárodne aj vnútroštátne viedli pod vedením vtedajšieho predsedu vlády Vladimíra Mečiara,“ povedal exprezident Schuster, podľa ktorého by Slovensko bez vstupu do NATO nebolo ani členom Európskej únie. „Všetky postkomunistické krajiny mali podmienku – aby sa naučili demokracii. Aspoň tak nám to vysvetľovali. Najprv vstúpiť do NATO, a potom do EÚ,“ dodal s tým, že mal to šťastie, byť pri oboch.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Slovensko si vstup do NATO muselo zaslúžiť, pripomína exprezident Rudolf Schuster

Odoberať
Upozorniť na
7 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre