eReport.sk
Slovenský premiér Eduard Heger
Premiér Eduard Heger (OĽANO). Foto: tasr

Slovensko pomôže s migrantmi! Heger: Dáme Litve šesťkilometrový plot. Som však za iné riešenia

Slovensko poskytne Litve plot v dĺžke šesť kilometrov, ktorý pomôže riešiť akútnu situáciu spojenú s ochranou vonkajších hraníc EÚ, uprednostňuje však riešenia na ochranu hraníc založené na modernej vede. Po skončení dvojdňového samitu EÚ to v piatok v Bruseli uviedol predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO).

Premiér pripomenul, že Únia sa poučila z udalostí spred šiestich rokov a je lepšie pripravená na migráciu. Svedčí o tom aj atmosféra na rokovaniach, kde podľa jeho slov všetci lídri dali najavo, že treba hľadať spoločné riešenia. Zároveň bolo podľa neho cítiť jednotu a vôľu nájsť kompromisné východiská.

Premiér: Podporujeme krajiny, ktoré tomuto čelia

Heger uviedol, že diskusiu o migrácii otvorili krajiny, ktoré v súčasnosti čelia hybridným útokom zo strany Bieloruska. To zváža migrantov z rôznych krajín a využíva ich proti záujmom EÚ.

“Náš postoj je, že podporujeme krajiny, ktoré tomuto čelia, aj sprísnenie ochrany vonkajších hraníc Únie, kde sme priniesli k stolu riešenia, využívajúce moderné technológie,” uviedol Heger pred novinármi.

Heger upozornil na príklady z Grécka aj Egypta

V tejto súvislosti vyzdvihol príklad Grécka, ktoré v posledných rokoch veľa investovalo do nových technológií na kontrolu hraníc. Dodal, že v Grécku videl, ako pokrokové technológie pomáhajú chrániť hranice a výrazne prispievajú k zníženiu nelegálnej migrácie.

Dodal, že reč bola aj o Egypte, ktorému sa podarilo eliminovať nelegálnu migráciu, a to aj tak, že vyše šesť miliónov utečencov z rôznych afrických krajín nedrží v migračných táboroch, ale snaží sa ich integrovať.

Plot je len dočasným riešením

Na otázku médií, ako Slovensko pomáha Litve, Heger potvrdil, že poskytne tejto krajine ochranný plot v dĺžke šesť kilometrov. Zdôraznil však, že ide o dočasné riešenie akútnej situácie na vonkajšej hranici EÚ, avšak za najvhodnejšie považuje nasadenie moderných monitorovacích prostriedkov, ktoré môžu byť financované aj z prostriedkov EÚ. V tomto smere členské krajiny počkajú na opatrenia, ktoré prednesie Európska komisia.

“Migrácia je otázka, ktorú treba riešiť v krajinách, kde vzniká a v krajinách tranzitu. Tam treba hľadať riešenia zo strednodobého a dlhodobého hľadiska,” vysvetlil.

VIDEO Eduard Heger na summite EÚ o migrácii a pomoci pre Litvu

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Predseda vlády Eduard Heger.
  2. Litovský prezident Gitanas Nauséda.

Zdielať / poslať / tlačiť

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Slovensko pomôže s migrantmi! Heger: Dáme Litve šesťkilometrový plot. Som však za iné riešenia

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport