Keď premiér Igor Matovič nedávno posmešne vyzýval slovenských vedcov, aby vyvinuli vakcínu proti COVID-19, zrejme netušil, že sa už tak deje. A nielen to. Pracujú dokonca aj na lieku. Miesto posmeškov by si skôr zaslúžili podporu.
O vývoji lieku na COVID-19 rozprával neuroimunológ Norbert Žilka v diskusii s odborníkom na školstvo Jurajom Hipšom. Malo by ísť o protilátky. „Tak ako antivirotiká sa snažia zastaviť množenie vírusu, ale mechanizmus je trochu odlišný. Oni sa naviažu na povrch vírusu a môžu urobiť dve aktivity, ktoré nemôžu urobiť antivirotiká. Na jednej strane zabránia kontaktu vírusu s receptorom na povrchu hostiteľskej bunky a zároveň môžu navigovať smerom k ďalším bunkám imunitného systému, ktoré ho zlikvidujú.“ V súčasnosti je vývoj slovenského lieku vo fáze premeny myšacích protilátok na ľudské. „Musia preukázať svoju aktivitu v ľudských pacientoch a vtedy budeme môcť hovoriť, že sú naozaj účinné,“ hovorí neuroimunológ. „To najdôležitejšie, kde sa čas naťahuje, je výrobný proces. To môže byť rádovo v mesiacoch. Zatiaľ to máme tak vyskladané, že ak by do toho nezasiahli napríklad finančné faktory, alebo iné neočakávané udalosti, tak by sme to mohli zvládnuť ku koncu roka,“ odpovedal na otázku, kedy by mohol byť liek dostupný. Liek by mal fungovať v prvej fáze ochorenia na COVID-19, keď sa vírus množí a napáda bunky.
Celú vec by mohli urýchliť financie. Vláda sa zatiaľ veľmi pomôcť netrhá. „Nemáme priamu podporu. Veľmi intenzívne spolupracujeme so Slovenskou akadémiou vied a máme veľmi dobrú spoluprácu s ministerstvom zahraničných vecí. Ale nejaká povedzme finančná podpora, alebo podpora vo forme nejakých grantových schém sa zatiaľ nerealizovala,“ prezradil odborník s tým, že doteraz na to ani veľmi netlačili. Hoci priznal, že peniaze dokážu veľa vecí urýchliť. „V okamihu, keď máte dostatočné finančné prostriedky, tak viete zrýchliť veľké množstvo krokov,“ dodal Žilka.
Okrem lieku však vyvíjajú vedci aj vakcínu, v tomto prípade však zrejme ide naozaj o beh na dlhú trať. „Keďže nemáme neobmedzené množstvo finančných zdrojov, nedarí sa nám až tak šprintovať dopredu. Samozrejme, že hľadáme spôsoby financovania. Nevzdávame sa,“ uzavrel neuroimunológ.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Slovenskí vedci vyvíjajú liek na COVID-19 i vakcínu