eReport.sk
Ilustračné foto: shutterstock

Platenie faktúr v Nemecku čoraz viac mešká, problém môžu mať i slovenské firmy


Slovenské firmy môžu mať problém. Pretože ich nemeckí obchodní partneri menia stratégiu. Väčšina odvetví v Nemecku zaznamenala nárast dĺžky trvania oneskorenia platieb. Pričom až 28 % respondentov očakáva tento rok ďalšie zhoršenie podnikania. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu spoločnosti Coface o platobnej morálke nemeckých firiem. Prieskum sa uskutočnil na vzorke 1075 firiem všetkých veľkostí a naprieč odvetviami tamojšieho hospodárstva.

Až 41 % nemeckých firiem je podľa prieskumu presvedčených, že ich obchodná situácia je horšia. Čo môže zasiahnuť aj slovenské firmy. „Nemecko je kľúčovým obchodným partnerom Slovenska a významných odbytiskom pre mnohé tunajšie spoločnosti,“ upozornil riaditeľ Coface Slovenská republika a Česko Rudolf Kypta.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

  1. Na ilustračnej snímke plynovody v spoločnosti Eni.

Platobná morálka je stále v relatívne dobrej kondícii

„S priemerom 22 dní zaznamenali v tomto roku najkratšiu dobu čakania spoločnosti v sektore balenia papiera. Kým spoločnosti v sektore financií museli byť najtrpezlivejšie s priemerným oneskorením 39,2 dňa,“ dodal Kypta. Tieto údaje podľa neho ukazujú, že podnikom v posledných rokoch pomohli vládne podporné opatrenia.

Hoci platobná morálka zostáva aj po tomto zhoršení v relatívne dobrej kondícii, spoločnosti sú podľa prieskumu naďalej pesimistické, pokiaľ ide o ich obchodné vyhliadky. Len 13 % respondentov si myslí, že ich situácia je lepšia ako v roku 2022, pričom až 41 % ju vníma ako horšiu.

„Aj v dôsledku tohto vývoja Nemecko v porovnaní s rokom 2022 stratilo na popularite ako dobré miesto na podnikanie na rozdiel od Spojených štátov a východnej Európy, ktoré na popularite získali. Mierne atraktívnejšou sa stala aj Čína, ale jej podpora zostala v historickom porovnaní na veľmi nízkej úrovni,“ uzavrel Kypta.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Platenie faktúr v Nemecku čoraz viac mešká, problém môžu mať i slovenské firmy

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne