tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
Foto: shutterstock

Slováci pozor! Ak v zahraničí platíte kartou, dávajte si pozor na TOTO

Výber hotovosti z bankomatu alebo platba cez terminál môže vyjsť Slovákov v zahraničí poriadne draho. Hrozí, že svoju platbu nechtiac navýšite až o 15 percent. Môže sa tak stať vtedy, ak zvolíte možnosť „s konverziou,“ upozorňuje poradenská spoločnosť Sophistic Pro finance. Ide o drahú službu prepočtu platieb na domácu menu platobnej karty, tzv. dynamickú konverziu meny (dynamic currency conversion, DCC).


„Ak nechcete prísť o značné financie, voľte pri výbere z bankomatu možnosť bez konverzie. Keď tak neurobíte a pri všetkých platbách použijete DCC, pri výbere tisíc eur môžete prísť až o 150 eur,“ vyčíslila oblastná riaditeľka spoločnosti Katarína Strnadlová.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Na archívnej snímke kolóny vozidiel na diaľnici A1 pred tunelom Čelinka v Chorvátsku.
  2. Most Pelješac v južnom Chorvátsku
  3. zatvorené obchody

Rovnaké riziko platí aj pri platbe kartou cez terminál. „DCC ponúkajú aj cez platobné terminály, kde sú obchodníci motivovaní presviedčať na tento absurdný poplatok alebo ho jednoducho, bez vašej vedomosti, odkliknú,“ upozornila konzultantka Sophistic Pro finance Ivana Oboňová.

Poplatok za DCC je 10 až 15 %, pričom platí, že čím je mena kolísavejšia, tým môže byť poplatok väčší. Rozdiel pri uvedených alternatívach je v rýchlosti prepočtu platieb v zahraničnej mene. „Keď využívate platobnú kartu v zahraničí, platíte v ich mene. Banka platbu mení konverzným kurzom, ktorý dopredu nepoznáte. Niekoľko dní tak neviete, koľko ste zaplatili,“ vysvetľuje poradenská spoločnosť.

Pri využití DCC bankomat prepočíta platbu hneď v tej chvíli. „Okamžite viete, koľko eur zaplatíte, ale poplatok za túto službu je veľmi drahý a treba sa mu radšej vyhnúť,“ dodáva spoločnosť.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Slováci pozor! Ak v zahraničí platíte kartou, dávajte si pozor na TOTO

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku