eReport.sk
Vučič s nečakaným rozhodnutím
Srbský prezident Aleksandar Vučič. Zdroj: youtube.com/aлександар bучић

Škandál v Srbsku! Mučila tajná služba jedného z opozičných politikov?


Srbský opozičný líder Nikola Sandulovič, ktorého zadržiavala tajná služba v Belehrade, tvrdí, že ho jej príslušníci „bili, mučili, ponižovali“ a vyhrážali sa zabitím jemu i jeho rodine, informuje vo štvrtok TASR podľa správy denníka The Guardian.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Fakty miesto výmyslov
  2. Prvým signatárom výzvy je Kuciakov otec
  3. Zuzana Čaputová
  4. Uvedenie protestu na TV Markíza

Uniesli ma

Sandulovič je vodcom srbskej Republikánskej strany, ktorá patrí medzi menšie opozičné zoskupenia. Ako spresnil, z jeho domova ho odviedli pred desiatimi dňami a následne ho tajná služba vystavila viac než šesťhodinovému násilnému zaobchádzaniu.

Opozičný vodca zostal v dôsledku toho ochrnutý na ľavej strane tela a utrpel poškodenie nervovej sústavy, uviedol jeho právnik.

„Bol som unesený členmi srbskej tajnej polície, ktorí ma zbili, mučili, ponižovali a vyhrážali sa zabitím mne i mojej rodine viac než šesť hodín, ohrozujúc tak nielen moje zdravie, ale aj môj život,“ uviedol Sandulovič v stredu vo svojom prvom vyhlásení po prepustení.

„To všetko pre moje politické presvedčenie a pre to, že som položil kvety na hrob zavraždeného sedemročného dievčaťa, ktoré patrilo do rodiny Jashariovcov,“ dodal.

Ospravedlnenie za zločiny

Sandulovič bol predtým obvinený z porušenia zákonov zakazujúcich podnecovanie národnej, rasovej a náboženskej neznášanlivosti, spresňuje The Guardian. Obvinenia boli vznesené po tom, čo sa ospravedlnil za zločiny spáchané Srbmi voči etnickým Albáncom počas vojny o nezávislosť Kosova v rokoch 1999-2000.

Srbské provládne médiá ho podrobili ostrej kritike za prezdieľanie videa zo svojej návštevy pri hrobe Adema Jashariho, zakladateľa Kosovskej oslobodzovacej armády (UCK), ktorého srbská polícia v roku 1998 zabila spolu s 57 ďalšími členmi jeho rodiny.

Sandulovič ďalej uviedol, že po násilnom vypočúvaní ho tajná služba odviezla späť domov. Okamžite po tom však prišla polícia s rozkazom, aby ho odviezla do väzenia. Miesto toho ho však vzali na lekársku pohotovosť, keďže jeho „stav bol kritický“.

Srbská tajná služba to odmieta

Srbská tajná služba (BIA) vypočúvanie Sanduloviča priznala. Vo vyhlásení poskytnutom denníku Financial Times ale uviedla, že počas výsluchu „nebol vystavený žiadnemu nezákonnému použitiu fyzickej sily, ani nedošlo k porušeniu jeho práv a slobôd“.

BIA chcela podľa vlastných vyjadrení len „objasniť kontext Sandulovičových nezákonných činov, ktoré príslušný prokurátor klasifikoval ako trestný čin… podnecovanie národnostnej, rasovej a náboženskej nenávisti a neznášanlivosti“.

Služba poprela správy o tom, že by jej agenti Sanduloviča zbili a vyhlásila, že jeho obvinenia sú len pokusom o destabilizáciu krajiny.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Škandál v Srbsku! Mučila tajná služba jedného z opozičných politikov?

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

Aktuálne